Mısırda ekim zamanı ile sap kurtları zararı arasında ilişkiler ve mukavemet kaynakları üzerinde bazı araştırmalar
  1. Tez No: 12133
  2. Yazar: CAHİT KONAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
-53- VII. ÖZET Ege Bölgesinde, son yıllarda, özellikle ikinci ürün mısır ekilişlerinde meydana gelen büyük artışlar ile "birlikte daha önceleri dikkatleri çekmeyen, sap kurtları önemli verim kayıplarına neden olmaya başlamışlardır. Bu araştırma; mısırda ekim zamanı ile sap kurtları zararı arasındaki ilişkiyi belirlemek, bu yaklaşımda, ekim zamanının bir mücadele yöntemi olarak kullanılabilme durumunu ortaya koymak ve mukavemet kaynaklarım saptamak amacıyla yürütülmüştür. Ekim zamanıyla sap kurtları arasındaki ilişkiyi saptama amaçlı çalışmada ; TTM-813, TTM-8119 ve OTM515 melezleri, altı Ekim Zamanında, üç lokasyonda denenmişlerdir, İki faktörlü bölünmüş parseller desenine göre kurulan denemelerde verim, yaprağı yenik bitki yüzdesi, 100 internodide delik sayısı, 100 internodide larva sayısı, kurtlu koçan yüzdesi ve yatan bitki { sayısı gibi kriterlerde Asgari Önemli Fark testi ($5) uygulanmıştır. Mukavemet kaynaklarını saptamak amacıyla materyal, bir ön elemeden geçirilmiş ve ikinci yıl iki faktörlü (ilâçlı ve kont rol parselleri) tesadüf blokları deneme desenine göre, iki tekerrürle olarak denenmiştir, İlâçlı ve ilâçsız parsellerdeki f- verim kaybı ile zarar kriterleri arasındaki ilişki regresyon analizleriyle; bu ilişkinin şiddeti ise korelasyon katsayılarıyla tahmin edilmeye çalışılmıştır. Ekim zamanıyla sap kurtları zararı arasındaki ilişkileri saptamak için kurulan denemelerde, ana ürün mısırda sap kurdun dan dolayı verim kaybı meydana gelmemesine karşın, ikinci ürün mısırda 1 Haziran - 15 Haziran arasında #13, 15 Haziran - 1 Temmuz arasında İ° 34 ve 1 Temmuz - 15 Temmuz arasında $ 14 oranlarında verim azalmaları tespit edilmiştir. Ekimde gecikildikçe, yaprağı yenik bitki yüzdesinin dışındaki tüm zarar kriterlerinde artma görülmüştür. Ayrıca, MKK (mısır koçan kurdu) populasyon maksimumlarının, yıllara göre çiçeklenme ile hamur olum devreleri arasında değişme gösterdiği ve MK (mısır kurdu) populasyonunun ise çiçeklenme öncesinde daha yoğun olduğu belirlenmiştir, Mukavemet kaynaklarını tespit amacıyla, zararlıların doğal populasyonları altında, yapılan çalışmada; FR.13, FR.37, B.52, MS. 1334 ve AI£0.555 safhatları, A.619 x DE.811, B.49 x DE.811 ve B,52 x OH 51 A melezlerinin açılan döl populasyonları ve TR, 37901 açık döllenen populasyonda mukavemet saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-i>4- VIII. SUMMARY 341 thousand metric tons of maize are produced in an area of 63 492 hectares in Aegean Region ensuring 15 percent of Turkey's total maize production. Corn borers which had been not considered as a problem previously have started to cause serious yield losses, espe cially, in second crop maize production in the region over the recent years. This research was conducted to find out the relation bet~ we en-planting time and corn borer damage, with this respect, if planting time could be used as a way of control and also to detect sources of resistance». la the study which was focused on investigating the re lation- between planting time and corn borer damage, TTM-813, TTM-8119, and TTM-815 hybrids were tested at six different planting times and in three different locations. The trials were designed as split plots with two factors; the test öf least Significant Differences (5 $) was applied to the cha racteristics such as yield, percentage of plants having leaf feeding, number of holes per 100 internodies, number of lar vae per 100 internodies, percentage of tunneled ears and num ber of logged plants. The majority ©f material was pre-eleminated in the first year and the selected genotypes were planted in control and protected plots with insecticide in the second year with two replications. The relation between percentage of yield losses and inseet damage criteria was searched by means of regression analyses and the degree of relation with correlation coeffi cients. Although there was no yield losses detected due to borer damage in the main crop maize production, drastic yield reduc tions were observed in the second crop maize. Yield losses between the plantings June - 1 and June - 15, June - 15 and July -1, and July - 1 and July - 15 were 13, 34 and 14 percent, respectively. With the exception of percentage of plants ha ving leaf feeding, other damage criteria increased in the successive planting times. It was also found that the population maximums of pink, stem borer (Sesamja spp.) have been fluctuating from year to year, especially, between silking and dough stages. This case for European corn borer (Qgtrinia nubilalis, Hbn) was before silking stage.-55- In the study carried out to detect sources of resistan ce under natural infestation conditions} some resistance were detected in lines of FR.13, FR.37, B.52, MS 1334» and ALK0.555J in segregating populations of A. 619 x DE.811,. B.49 x DE.811, and B.52 x OH 51 A j and in an open pollinated population of TR 37901.