Güç sistemleri için görsel simülatör arayüzü
Graphic user interface for power systems
- Tez No: 121335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. HAKAN HOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Son yıllarda güç sistemleri analizinin nesneye yönelik programlama ile gerçekleştirilmesinde büyük çaba sarf edilmiştir. Bu nedenle konuyla ilgili yazılımların sayısı artmış ve bir çoğu başarılı bir şekilde ticarileştirilmiştir. Zaman içinde bu yazılımlar endüstrinin ihtiyacına göre değişime ve gelişime uğramış dolayısıyla eğitim amaçlı kullanım için çok karmaşık hale gelmişlerdir. Ticari yazılımların karmaşıklığı ve buna bağlı olarak yüksek fiyatları sebebiyle daha az komplike yapılı uygun fiyatta benzer eğitim araçları üzerinde çalışma yapma ihtiyacı doğmuştur. Akademi ve endüstri için eğitim paketleri bulunmakla birlikte bunların çoğu eğitim kurumları için pahalıdır. Bu çalışmanın amacı, güç sistemleri eğitimi için nesneye yönelik programlama tekniğini kullanarak bir görsel simulator gerçekleştirmektir. Geliştirilen yazılım lisans ve yüksek lisans eğitiminde yük akışı analizi tekniklerinin öğretimi ve endüstri alanındakileri eğitimi için bu yazılım kullanılabilecektir. Geliştirilecek yazılım güç sistemlerinin uzaktan eğitiminde kullanılmak üzere tasarlanacak web temelli görsel simülatörün temel yapışım oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY..';*.f.“..”-'..'.", -v.**?'>» In recent years, great interests have been directed to the implementation of Object Oriented Programming techniques into the power systems analysis. Consequently, a number of packages have been developed and most of them were successfully commercialized. However these programs have been evolved according to needs of the industry, and gradually become very sophisticated tools for usage in education and training. Due to complexity of commercial programs and relatively high prices have motivated studies on similar education tools at a reasonable cost and with less complicated structure. A number of educational packages are, currently, available for the academia and the industry. However most of them are expensive to afford for the educational institutions. The aim of the project is to develop and evaluate a visual simulator using object oriented programming techniques for power systems education. The developed tool can be used for graduate and undergraduate education in teaching load-flow and other analysis techniques. The program can also be used to train the people from industry. The developed code forms the basis of a web based visual simulator that is proposed to be used for internet based distance power systems education.