Senkron motor ile reaktif güç kompanzasyonu benzetimi için web tabanlı bir eğitim aracı
A web-based educational tool for simulation of reactive power compensation with a synchronous motor
- Tez No: 352627
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, yük ya da yük gruplarının ihtiyacı olan reaktif güç bir web arayüzü ile internet üzerinden kullanıcı kontrollü olarak senkron motor ile sağlanmıştır. Reaktif güç kompanzasyonunda ve sistemin internet üzerinden izlenmesinin gerçekleştirilmesinde PIC, PLC gibi diğer denetleyicilere göre daha üstün özellikleri bulunan veri toplama kartı kullanılmıştır. Çalışmada, mevcut şebekeye endüktif ve omik yük alma ve yük ya da yük gruplarının şebekeden çekmiş oldukları üç faz akım ve besleme gerilimi ile sistemin güç katsayısı görsel bir kullanıcı web arayüzü üzerinden gerçekleştirilebildiği gibi aktif, reaktif ve görünür güç parametreleri de arayüz üzerinden gerçek zamanlı olarak takip edilebilmektedir. Gerçekleştirilen bu sistem ile özellikle literatürde sık rastlanılmayan internet üzerinden bilgisayar kontrollü ve izlemeli reaktif güç kompanzasyon sistemleri için yeni bir yaklaşım sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, reactive power demand of the load or the load groups has been provided with a synchronous motor through a web interface as user controlled. For the realization of reactive power compensation and monitoring the system via Internet, a data acquisition card (DAQ) has been used which has superior properties compared to other controllers such as PLC and PIC. In this study, adding inductive and resistive load to the network, three-phase voltage and three-phase current values are taken from the network and the power factor value of the system can be monitored via a visual web interface. Active, reactive and apparent power values can be observed in real time via the interface. A new approach for computer-controlled and monitored reactive power compensation systems through the internet that is uncommon in the literature is presented with this experimental system.