Doğal bitki ekstraktlı antimikrobiyal-aktif kağıt ambalajlar
Paper-based antimicrobial active packaging with natural plant extract
  1. Tez No: 121344
  2. Yazar: İLKNUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada adaçayı {Salvia officinalis) ve biberiye (Rosmarinus: officinalis) baharatlarından ekstrakte edilen esansiyel yağlar kağıt esaslı ambalaj materyalleri ile birleştirilmiştir. Aktif ambalajların; 4 bakteri (Gram (+); S. aureus, B. subtilis, Gram (-); P. aeruginosa, E. coli ) ve 1 maya (C. utilis) suşuna karşı antimikrobiyal aktiviteleri test edilmiştir. Kağıt esaslı ambalaj materyali olarak“Mumlu Kağıt, Ağartılmış Kraft Kağıdı, Kraft Torba Kağıdı ve Taklit Parşömen Kağıdı”kullanılarak agar difüzyon testleri gerçekleştirilmiştir. Bu testler sonucunda adaçayı ve biberiye ekstraktlarına en duyarlı bakterilerinin S. aureus olduğu tespit edilmiştir. Adaçayı ve biberiye ekstraktları ile birleştirilmiş kağıt esaslı ambalaj materyalleri, en zayıf etkiyi E. coli bakterisi üzerinde göstermiştir. Aynı aktif ambalajların C. utilis mayası üzerinde ise kuvvetli fungisidal etkiye sahip olduğu gözlenmiştir. Kağıt esaslı ambalaj materyalleri içinde mumlu kağıdın, adaçayı ve biberiye ekstraktları nı en iyi şekilde tutan ambalaj materyali olduğu tespit edilmiştir. Tüm bu verilerin sonucunda; doğal antimikrobiyaller adaçayı ve biberiye, kağıt esaslı ambalaj materyalleri ile birleştirildiğinde, aktif bir gıda paketinin imal edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, essential oils extracted from sage (Salvia officinalis) and rosemary {Rosmarinus officinalis) were incorporated into paper-Bated packaging materials. Antimicrobial activities of these active packaging materials were tested against four bacteria (Gram (+); S. aureus and B. subtilis, Gram (-); P. aeruginosa and £. coif) and one yeast (C. utilis) strain. In agar diffusion tests, "Wax Paper, Bleached Kraft Paper, Kraft Bag Paper and Imitated Parchament were used as paper-based packaging materials. As a result of agar diffusion tests, S. aureus was found to be the most sensitive bacterium against sage and rosemary extracts. Paper-based packaging materials with sage and rosemary extracts showed the weakest antimicrobial activity against E. coli. Meanwhile, the same active packaging materials had strong antifungal activity against C. utilis. Among paper-based packaging materials, it was found that wax paper was the best packaging material that held sage and rosemary extracts in it. At the end of this study, it could be concluded that natural antimicrobials like sage and rosemary could be incorporated into paper-based packaging materials to form an active food package.