Kocaeli yöresi koyunlarında toxoplasma gondii'nin prevalansı
Prevalation toxoplasma gondii of sheep in Kocaeli region
  1. Tez No: 121343
  2. Yazar: HASAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. YAVUZ SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışma, Ocak-Şubat 2002 tarihleri arasında, abortlara neden olduğu söylenen Toxoplasma gondii 'nin Kocaeli yöresi koyunlarında seroprevelansını saptaması amacıyla yapılmıştır. Yukarıda belirtilen tarihlerde, Kocaeli ili 'ne bağlı Tavşanlı, Çerkeşli, Muallimköy ve Sipahiler köyü olmak üzere dört farklı merkezden toplam 92 koyundan kan örnekleri alınmıştır. Aynı günde Pendik Vet. Araştırma Kontrol Merkezinde serumlarına ayrılarak deney öncesi -20 derecede derin dondurucuda saklanmıştır. Koyunlardaki seroprevelansı saptamak amacıyla ELISA ve Latex Aglütinasyon testleri kullanılmıştır. Kit uygulamaları baz alınarak ELISA ve Latex Aglütinasyon testleri uygulanmıştır. ELISA testi sonucunda 92 serumun 5 Tinde (% 55.4), Latex Aglütinasyon testiylede 92 serumun 66'sında (% 71.7) toxoplasma antikorlarına rastlanılmıştır. Sonuç olarak, T.gondiinin, Türkiye'deki seroprevalansmın %22.5 ile %88.7 arasında değiştiği bilinmektedir. Elde edilen bu oran rakamda azımsanmayacak bir oran olduğundan bu bölgede düzenli taramaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY This study has been done for the purpose of finding the seroprevalâtion of Toxoplasma gondii, which causes abortion, of sheep in Kocaeli Region between January and February 2002. In the above specified time duration, Blood samples have been taken from 92 sheep in Tavşanlı, Çerkeşli, Muallimköy and Sipahiler villages in Kocaeli region. Those Blood samples were immediately brought to Pendik Veterinerian Research and Control Center in the same day. There, these samples were seperated into their serums and kept at -20 °C, until the experiment has started. İn order to find the seroprevalâtion, ELISA and Latex Aglitunation tests have been performed. ELISA and Latex Aglutination co-tests have been applied, which were based on the kit applications. Toxoplasma's antibody were detected in 51 serums out of 92 (55.4 %) by the ELISA, in 66 serums out of 92 (71.7 %) by the Latex Aglitunation test. As a result, it is known that seroprevalâtion of T. gondii varies in the range of 22.5 % and 88.7 % in the Turkey. Since the ratios we have abtained cannot be regarded as too little, regular research should be done in Kocaeli region.