Kent içi trafik sorunları ve çözümleri için yeni yaklaşımlar/UTY stratejileri: Priştine örneği
New approaches for urban traffic problems and solutions/TDM strategies: The case study of Pristina
  1. Tez No: 479830
  2. Yazar: BENI KIZOLLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SÖZEN, YRD. DOÇ. DR. SEDA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde, özellikle toplu taşıma hizmetlerinin belirli bir düzeyin üzerine çıkmamış olması kent içi ulaşımında özel araç türünün ulaşım için kullanımını her geçen gün arttırmaktadır. Yetersiz yol ve otopark sorunu, yıllardır süren trafik problemlerinin çözümünde önemli engel oluşturmaktadır. Trafik problemlerinin çözümünden sorumlu kurumlar çoğunlukla yüksek maliyetli yatırımların gerekliliği anlayışının eşliğinde kent içi trafik sorunlarını içinden çıkılamaz hale getirmiştir. Söz konusu bu geleneksel anlayışa karşı, geliştirilen yeni yaklaşımlar çerçevesindeki“Ulaşım Talep Yönetimi”stratejileri, problemi mevcut altyapı imkânları çerçevesinde değerlendirip, az yatırım ile özel araç kullanımına karşı alternatifler sunmaktadır. Ulaşım Talep Yönetim stratejileri; trafik altyapısını daha verimli kullanımıyla sonuçlanan çeşitli politikalara ve programlara dayanmaktadır. Kent içi trafik problemleri ile ilgili durumları araştırmakta ve UTY anlayışı içerisinde çözülebileceğini savunmaktadır. Priştine kent içi trafik sorunları ve çözümleri çerçevesinde; Toplu taşıma sisteminde iyileştirme, Bisiklet kullanımını geliştirme, Özel otobüs şeritleri olmak üzere 3 ana başlıkta değerlendirilmektedir. Bu tez çalışmasında, Priştine kent içi trafik sorunları ve UTY anlayışı içerisinde oluşturulan stratejilerle bu sorunların çözümleri üzerinde durulmuştur. Sunulan bu bilgiler ışığında Priştine kent içi merkez halka çerçevesinde fiziksel iyileştirmeler ve bunun içerisinde özel otobüs şeritleri, bisiklet şeritleri ve aktarmalı duraklar önerilmiştir. Bu iyileştirmeler bünyesinde, bilet politikaları, hat düzenlemeleri, bilgilendirmeler gibi stratejiler teorik pilot çalışmalarla Priştine kent içi trafik altyapısında uygulanmıştır. Ayrıca, Priştine'nin güney batı ve güney doğu bölgelerinde, bisiklet şeritleri ve bisiklet park yerleri tasarlanmıştır. Bu kavram çerçevesinde toplu taşıma ve bisiklet kullanımı için en uygun entegrasyon altyapısı oluşturulmasında özen gösterilmiştir. Sonuç ve öneriler kısmında ise ileriye dönük kısa, orta ve uzun vadeli öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In developing countries private vehicle usage is increasing daily because the public transport services have not been above a certain level. Inadequate road and car park problems have been a major obstacle to the solution of traffic problems that have been happening for many years. Institutions that are responsible for the resolution of traffic problems by thinking that only the high-cost investments are necessary had increased urban traffic problems more. As a result, new approaches developed against this traditional understanding. The strategies of“Transportation Demand Management”is assessing the problem with existing infrastructure by offering alternatives to private vehicle usage with little investment. Transportation Demand Management Strategies based on various policies and programs that result in more efficient use of traffic infrastructure. It investigates situations related to urban traffic problems and argues that it can be resolved within the considerate of TDM. Pristina urban traffic problems were evaluate in three main topics: Improvement in public transportation system; Improvement in bicycle usage and Private bus lanes. This thesis studied Pristina urban traffic problems and strategies which focus on solutions of these problems developed in TDM. Information given proposed physical improvements of Pristina, including private bus lanes, bicycle lanes and transit stops. Improvement strategies like information, ticket policies and line regulations were applied with theoretical pilot studies in Pristina urban traffic infrastructure.Also bicycle lanes and bicycle parking spaces were designed in south west and south east of Pristina. In this context, the most appropriate integration infrastructure was created for public transport and bicycle use. In the conclusion and suggestions section, prospective short, medium and long term proposals have been revealed.