Çok katlı yapıların 1997 deprem yönetmeliğinde belirtilen yöntemlere göre deprem hesabı ve yöntemlerin karşılaştırılması
Earthquake design of multi-storey buildings in accordance with methods proposed in earthquake code of 1997 and comparison of methods
- Tez No: 121398
- Danışmanlar: PROF.DR. M. SEDAT HAYALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, 1998 yılında yürürlüğe giren Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik incelenmekte, kavramlar ve yaklaşımlar özetlenmektedir. Bu Deprem Yönetmeliğinin esas aldığı hesap yöntemleri planda ve düşeyde farklı üç çok katlı yapıya uygulanmıştır. Eşdeğer Deprem Yükü, Mod Birleştirme ve Zaman Tanım Alanında Analiz Yöntemleri kullanılarak her bir yapının toplam kat kesme kuvvetleri ve kat yerdeğiştirmeleri hesaplanmıştır. Master düğüm noktalarına ait yerdeğiştirmeler de bulunmuş, değerler karşılaştırılmış ve sonuçlar grafiklerle açıklanmıştır. Tüm uygulamalar SAP2000 programı ile analiz edilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, The Regulations for Construction of Buildings in Disaster Areas, which came into force in 1998 is reviewed, and the concepts and methods are summarized. The design methods proposed by these earthquake regulations are applied to three structures different in terms of layout and height. The sum of shear forces and displacements of each floor for each structure are computed using equivalent earthquake loads, mode superposition methods and time history analysis. In addition, the displacements of master points are determined; the results are compared and shown in graphs. All examples are solved by SAP2000 Structural Analysis software. IX