Çözeltiden kurşun ve kadmiyumun uzaklaştırılması
Removal of Cd(II) and Pb(II) ions from solutions
  1. Tez No: 121404
  2. Yazar: REMZİYE GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ZİYADANOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
m ÇÖZELTİDEN KURŞUN VE KADMİYUM UZAKLAŞTIRILMASI ÖZET Çevre sorunlarının oldukça büyük boyutlara ulaştığı günümüzde, bu konu ile ilgili çalışmaların da önemi bir hayli artmıştır. Bu alanda yapılan çalışmaların önemli bir kısmım gerek içme sularında ve gerekse bir çok atık sularda ağır elementlerin giderilmesi oluşturmaktadır. Gelişen endüstrileşme ile birlikte özellikle suların ağır elementler bakımından kirlenmesi, zamanla artan bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Bu elementlerden kurşun ve kadmiyum önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, çeşitli konsantrasyonlarda hazırlanmış olan kurşun ve kadmiyumun ayrı ayrı ve birlikte bulundukları çözeltilerinin kalker, kalsit, dolomit, magnezit (kalsit ve kuvars içeren) ile dolomit ve magnezitin bitümlü şist külleriyle çeşitli şekillerde elde edilen karışımlarının işleme sokulmalarıyla çözeltiden uzaklaştırılan bu elementlerin değerleri saptanmıştır. Çalışmalar sonucunda oldukça etkili ayırma işlemlerinin yapıldığı da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The environmental problems have currently reached a crucial dimension, and thus the studies on this subject have became more important. The removal of heavy metals from both drinking water and wastewater constitute the main part of studies of this field. Developments in industries cause great environmental problems, especially water pollution by heavy metals, emerged as an increasing one. Of these metals lead and cadmium take a large part. In this study; to sollutions containing various amounts of lead and cadmium separately and lead-cadmium mixture were added calcite, calcareous, dolomite and magnesite. The mixtures obtained were proccessed and finally the amount of lead and cadmium removed from solution was determined. The results showed lead and cadmium were effectively removed.