Siirt çevresinde bulunan doğal kil mineralleri ile atık sulardan bakır, kurşun ve kadmiyumun giderilmesi
The aqueous environment using natural clay minerals found around Siirt have tried to remove heavy metals such as Cu (II), Pb (II) and Cd (II)
- Tez No: 531230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Siirt Çevresinde Bulunan Doğal Kil Mineralleri kullanılarak sulu ortamdan ağır metallerin uzaklaştırılmasına çalışılmıştır. Bunun için, Siirt Çevresinde Bulunan Doğal Kil Mineralinin FT-IR, SEM, EDX, X-Ray (XRD ve XRF,) TG-DTA ve BET ile karakterizasyonu yapılmıştır. Kil Mineralleri Cu(II), Pb(II) ve Cd(II) çözeltileri ile muamele edilmiş ve pH, sıcaklık, adsorban miktarı, tanecik boyutu metal derişimi ve temas süresi gibi farklı parametrelerı incelenmiştir. Ayrıca Freundlich ve Langmuir izotermlerinin adsorpsiyon parametreleri (k, n, As, Kb) ve termodinamik parametreler (∆H ve ∆G) hesaplanmıştır. Çözeltide kalan metal konsantrasyonları Perkin Elmer AA700 spektrometer cihazıyla yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, Siirt Çevresinde Bulunan Doğal Kil Minerallerinin adsorban olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrıca adsorpsiyona etki eden pH, sıcaklık, adsorban miktarı, metal konsantrasyonu ve süre parametrelerindeki artışın sorpsiyonu artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the aqueous environment using natural clay minerals found around Siirt have tried to remove heavy metals such as Cu (II), Pb (II) and Cd (II). To that end, a natural clay mineral Siirt around was characterized by FTIR, SEM, EDX, X-ray (XRD and XRF) TGA-DTA and BET technics. The different parameter such as pH, temperature, amount of adsorbent, the particle size the metal concentration and contact time was evaluated. Also adsorption parameters (k, n, As, Kb) of the Freundlich and Langmuir isotherm and thermodynamic parameters (ΔH and ΔG) is calculated. Metal concentration remaining in solution was performed with a Perkin Elmer 700 spectrometer device. The obtained results showed Siirt found around natural clay minerals can be used as adsorbent. Also affecting the adsorption pH, temperature, amount of adsorbent, the increase in metal concentration and time was observed to increase the sorption parameters.