Bazı tıbbi bitkisel ürünlerin In vıtro ve In vıvo antimikrobiyal etkileri üzerinde araştırmalar
A study on antimicrobial effects of some medicinal plants product at In vitro and In vivo
  1. Tez No: 501456
  2. Yazar: ÖZNUR GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR DİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu tez çalışması ile tıbbi bitki türlerinin (Hypericum perforatum L., Urtica dioica L., Origanum vulgare L., Artemisia absinthium L., Origanum onites L., Lonicera periclymenum L., Origanum minutiflorum O. Schwarz & PH Davis) uçucu yağları bakteri türlerine (Aeromonas hydrophila (9), Yersinia ruckeri (10), Flavobacterium psychrophilum (3), Lactococcus garvieae (10), Vagococcus salmoninarum (2), Vibrio anguillarum (11), Vibrio alginolyticus (1), Photobacterium damselae (1)) karşı in vitro antibakteriyel etkisi disk difüzyon testi ile ve Origanum onites ve Lonicera periclymenum bitki türlerinin etanol ekstraktları ise viral hemorajik septisemi (VHS) virüsüne karşı in vitro antiviral etkisi sitopatik etki inhibisyon testi kullanılarak incelenmiştir. Antibakteriyel aktivite denemesinde, U. dioica bitkisi hariç diğer uçucu yağların test edilen bakteri suşlarına karşı değişen antibakteriyel etkileri olduğu görülmüştür. U. dioica bitkisinin test edilen bakteri suşlarına karşı herhangi bir antibakteriyel etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In vitro antibacterial effects of medicinal plants' (Hypericum perforatum L., Urtica dioica L., Origanum vulgare L., Artemisia absinthium L., Origanum onites L., Lonicera periclymenum L., Origanum minutiflorum O. Schwarz & PH Davis) essential oils against bacteria species (Aeromonas hydrophila (9), Yersinia ruckeri (10), Flavobacterium psychrophilum (3), Lactococcus garvieae (10), Vagococcus salmoninarum (2), Vibrio anguillarum (11), Vibrio alginolyticus (1), Photobacterium damselae (1)) by disc difusion test and in vitro antiviral effects of medicinal plants' (Origanum onites and Lonicera periclymenum) ethanol extracts against viral haemorrhagic septicemia virus (VHSV) by cytopathic effect inhibition test were investigated in this thesis. In antibacterial screening, the essential oils except to U. dioica showed variable antibacterial activity against the tested bacterial strain. U. dioica had no antibacterial effect against tested to bacteria strains.