Esmer ve siyah alaca sığırlarda doğum sonrası anne ve buzağı davranışları
Mother and young behaviors after birth in brown swiss and holstein friesian breeds
- Tez No: 121431
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ TÜZEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Y. Lisans Tezi ESMER VE SİYAH-ALACA SIĞIRLARDA DOĞUM SONRASI ANNE VE BUZAĞI DAVRANIŞLARI Jale METİN Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Naci TÜZEMEN Esmer ve Siyah- Alaca ırkı anne-yavru çiftlerinde doğumdan sonra ayrılma yaşının onların davranışları ve buzağıların büyüme performansları üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Buzağılar annelerinden doğumdan sonra 1. ve 4. günde ayrılmışlar ve gözlemler ayrıldıktan sonraki ilk 10 dakikada yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MOTHER AND YOUNG BEHAVIOURS AFTER BIRTH IN BROWN SWISS AND HOLSTEIN FRIESIAN BREEDS Jale METİN Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Naci TÜZEMEN The effect of the separation age after birth in mother-young pairs of Brown Swiss and Holstein Friesian breeds on their behaviours and growth performance of calves was determined. The calves were separated from mothers on the first and fourth days after birth and the observation was carried out within first 10 minutes after separation. The differences between separation time in terms of behaviour parameters appearing in the time for mothers to start vocalising, total number of vocalising, standing inactively, the time and the number of heading outside the pen, were found insignificant.