Dizel motorun alkol motoruna dönüştürülmesi ve optimum çalışma koşullarının belirlenmesi
Conversion of diesel engine to an alcohol engine and determination of optimum working conditions
- Tez No: 121445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET Günümüzde alternatif yakıt kullanımı ile yapılan çalışmalar emisyonları hızla iyileştirmektedir. Bir çok farklı alternatif yakıtın motorlarda düşük emisyon performansları açısından kullanımı önem kazanmıştır. Enerji krizleri ve petrol kaynaklarındaki sınırlamalar tüm dünyada alternatif yakıt kullanımına olan talebi artırmıştır. Alternatif yakıt kullanımının temel nedenleri mevcut enerji kaynaklarını korumak ve içten yanmalı motorlarda egzoz emisyonlarını iyileştirmek olarak açıklanabilir. Bu çalışmanın temel amacı, ön yanma odalı dizel motordan alkol motoruna dönüştürülen motorun emisyon değerlendirilmesidir. Alkol motorunun soğukta ilk hareket performans konfigürasyonunun tanımlanması (örneğin ön yanma odası profili, sıkıştırma oranının değişkenliği, ateşleme bujisi yerleşim tasarımı, ateşleme sistemi ve ateşleme zamanı) ve alternatif yakıt olarak etanol kullanımının egzoz emisyonları değerlendirme kriterleri olarak ele alınmıştır. Ön yanma odalı dizelden alkol motoruna dönüştürülen motorda optimum çalışma için tüm modifikasyonlar yapılmış ve bu deneysel çalışmada tanımlanmıştır. İlk düzenlemede sıkıştırma oram değiştirilmiş ve sırasıyla 18,5/1, 15,3/1 ve 14,3/1 oranlarına düşürülmüştür. Çapları 1,30 mm ile 2,50 mm arasında değişen 7 farklı karbüratör ana yakıt memesi kullanılmış ve emme manifoldu ısıtılmadan ve ısıtılacak şekilde düzenlenerek ikinci modifikasyon gerçekleştirilmiştir. Yeni alkol motorunun deneysel sonuçlarında 2,50 mm ana yakıt memesi motorun optimum çalışması için uygun yakıt ihtiyacını karşılamış fakat motorun vuruntulu çalışması önlememiş ve motor hızının 2500 devir/dakikanın üzerlerine düzenli çıkması sağlanamamıştır. Yakıt emisyonları düşüyorken motorun soğukta ilk hareket işlemleri boyunca herhangi bir problem görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, the study of the concept of alternative fuels with low emissions are improving rapidly. A number of different alternative fuel usage are gained importance for the engine performance with low emission. Energy crisis and the limited petroleum sources increase the demand of alternative fuel usage all over the world. The main reasons for alternative fuel usage are the conservation of the current resources and exhaust emission improvement of internal combustion engines. The main goal of this investigation were emission evaluation of pre-chamber combustion diesel engine converted to alcohol engine. Cold starts alcohol engine performance configuration identification (i.e. pre-chamber profile, variable compression ratio, spark plug placement design, ignition system and ignition timing) and as an alternative fuel ethanol exhaust emissions are taken as evaluation criterias of the study. After all required modifications are specified,optimum running conditions of converted pre-chamber diesel engine to alcohol engine are determined in this experimental research. First modification is compression ratio changes. The compression ratios were decreased to 18.5/1, 15.3/1 and 14.3/1 respectively. Carburettor main fuel nozzles are selected for seven different diameters between 1.3 mm to 2.5 ranges for heated and unheated intake manifold conditions as a second modification. Based on the experiment results and related new alcohol engine design concept the diameter of 2.5 mm main jet gave the optimum fuel requirements but engine detonations couldn't be prevented and also engine couldn't exceed about 2500 rpm. While attempting to decrease fuel emission any problem couldn't seen during the cold start process.