Biyolojik filtre denkleminin yaklaşık çözümü
Biologic filtration equation set
  1. Tez No: 121505
  2. Yazar: MUHAMMED NUR BELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada biyolojik filtrasyon dispersiyonlu bir akım modeli ile inceleyerek ele alınmıştır. Biyolojik filtre denklemi maddenin korunumu yasası ile oluşturulmuştur. Bu denklemi madde tüketiminin birinci mertebe kinetiğine göre ve filtre malzemesinin diziliş şekli olan kübik bir model yardımıyla hesaplanmıştır. Kısmi diferensiyel denklemi geliştirmek için boyutsuz hale getirilmiştir. Daha sonra boyutsuz denklem sonlu farklar formunda ifade edilerek nümerik yolla çözülmüştür. Daha önce yapılan çalışmalarla elde edilen teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırılarak boyutsuz konsantrasyonun küre sayısından bağımsız olduğu gösterilmiştir. Daha önceki deneysel çalışmaların yardımıyla yeni dispersiyon sayı ve katsayısını bulma denklemleri çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines biologic filtration using a flow model. Biologic filtration equation has been set by the mass conservation low. This equation is constructed using fist degree material consumtran kinetics and a cubic filtermaterial arrangement model. The parial differential equation is made dimensionless in order to Express in fmite differences from. The resultant fmrte differencess equations is then solved numerically. The results ontained in this study are compared with previow the aretical and experimental findings. It is found that the dimensionless concentration is on the number of sphere. Also found in this study is new equations for obtainling dispersion constant and number.