İstasyonda proses kontrol yöntemi ve ford örneği
Process control method on station and model of the ford
- Tez No: 121506
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET İstasyonda Proses Kontrolü nün amacı, oluşabilecek hataları önleyerek ve yukarıdan aşağı doğru standartlaştırılmış araç ve prosedürleri kullanarak, istasyonda kaliteli ürünler üretmek ve israfı azaltmaktır. İstasyonda Proses Kontrolü, çalışma grupları ve üyelerinin :. müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini anlamasını ve cevap vermesini,. kontrol planlarını, önlem planlarını ve kontrol metotlarını belirleyerek, yeni proseslerin geliştirilmesine katılımlarını,. mevcut imalat proseslerini geliştirmek için kişisel tecrübe ve katkılarını ortaya koymalarını,. işlerini yapmaları ve çalışma alanlarını yönetmeleri için standart metotların yaratılmasını ve uygulanmasını,. israfı önlemek için fırsatların belirlenmesini,. kalitenin arttırılmasını,. kendi seviyelerindeki imalat problemlerini çözmelerini ve proseslerini kontrol etmelerini, sağlar. İstasyonda Proses Kontrolü, çalışma gruplarının kaliteyi, imalat zamanını, malzeme akışını ve ürünlerinin maliyetlerini kontrol etmelerini sağlar. İstasyonda Proses Kontrolü'ne ait araçların kullanımı hataları imalat aşamasında önleyerek ve imalat proseslerini geliştirerek hurda maliyet oranını azaltır. Bu çalışmada, İstasyonda Proses Kontrolü'nün Ford Üretim Sistemi kapsamındaki uygulaması incelenmiş ve Ford fabrikalarında Kalite Proses Sayfaları'nın, Görsel Fabrika, Hata Önleme ve Hızlı Ekipman Değişimi araçlarını kullanarak elde edilen gelişmeler sunulmuştur. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY The goal of In Station Process Control is to produce quality products in-station and eliminate waste, by preventing defects from being produced and passed downstream through the use of standardized tools and procedures. ISPC enables the Work Groups and Work Groups members to: understand and acknowledge their customer's needs and expectations, participate in the development of new processes by identifying control plans, reaction plans, and control methods, provide input and use personal experience to improve current manufacturing processes, create and enforce the standard methods used to perform their work, manage their work area identify opportunities to eliminate waste improve quality solve their manufacturing problems at their level, and control their processes Use of ISPC ensures that the Work Group can control the quality, manufacturing time, material flow, and cost of their products Use of ISPC tools minimize the scrap cost ratio by preventing defects during manufacturing processes and improves manufacturing processes. Within this project, the practice of ISPC in FPS ( Ford Production System) has been investigated and improvements supplied in Ford Plants by using Quality Process Sheets, Visual Factory, Error Proofing and Quick Changeover tools has been presented. IX