1-parametreli Lorentziyen düzlem hareketi için Euler-Savary formülü ve Lorentziyen geometrik yorumu
Euler-avary formula for one-parameter Lorentzian plane motion and its Lorentzian geometrical interpretation
  1. Tez No: 121507
  2. Yazar: IŞIL AYTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Rf Minkowski Uzayı ile ilgili temel tanım ve teoremler I. Bölümde verildi. Lorentz anlamında düzlemsel bir parametreli hareketler II. Bölümde verildi. II. Bölümdeki hesaplamalara bağlı olarak Lorentziyen anlamda Euler-Savary formülü elde edildi. IV. Bölümde Euler-Savary formülünün Lorentziyen düzlemdeki geometrik yorumu yapıldı. Bu çalışmada, öncelikle biri hareketli biri sabit iki Lorentz düzleminin, ardından, ikisi hareketli biri sabit Lorentz düzleminin hareketi incelenir. Bu hareketlerin türev denklemleri verilir. Hareketli koordinat düzlemi özel seçilerek daha önceki kesimde verilen formüller basitleştirilmeye çalışılır ve Lorentziyen anlamda Euler-Savary formülü elde edilir. Geometrik olarak Euler-Savary formülünün Lorentziyen düzlemdeki yorumu, pol eğrilerinin time-like ve space-like olma durumuna göre incelenir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One-Parameter Lorentzian planar motion was studied by Ergin [5]. Concerning definitions were given about the topic, and some theorems were expressed, and proved His study is the base for the studies that will be made in Lorentzian plane and spherical kinematics. This study is the continuation of [5], includes, obtaining of Lorentzian equivalence, and the Lorentzian geometrical interpretation of Euler-Savary formula that is one of the most important formulas of Euclidean plane kinematics. In Section I, basic concepts were given about the topic. Section II is the fundamental of the study, was taken from [5]. In Section III that constitutes the original part of the study, canonical coordinate system for the time-like and space-like curves and curvatures of the trajectory curves for the polodes were defined. In the situation of the polodes being time-like or space-like, the same Euler-Savary formula was obtained. In Section IV, the lightness of Euler-Savary formula was proved geometrically. n