Doğal malzemelerle deri fabrikalarından atılan krom (III) kirliliğinin giderilmesi
The removal chromium (III) pollution from leather fabric by natural material
- Tez No: 121508
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kirlilik etkeni olan ağır metallerden Cr(lll) ün adsorpsiyonla giderilmesi incelenmiştir. Bildiğimiz gibi Cr, Zn, Fe, Cu, Pb, Cd, As, V, Al kirliliğe neden olmaktadır. Hem Cr(lll) hem de Cr(VI) nın çevreye zararı vardır. Cr(VI), çok düşük derişimlerde bile daha fazla toksik etki yapar. Cr bileşikleri, bitkileri, insanları ve suda yaşayan canlıları olumsuz etkiler. Atık suda bulunan metallerin belirlenmesi için bir çok yöntem kullanılır. Atomik Adsorpsiyon Spektroskopisi, Polarografik ve Voltametrik yöntemler, X-ışını Spektrometresi, Atomik Emisyon Spektroskopisi, Kemülimünesans, UV-visible spektroskopisi gibi yöntemler. Adsorpsiyon deneyinde, Cr(lll) UV-visible spektrotometresi ile doğrudan belirlenmiş ama polarografik incelemelerde Cr(lll), Cr(VI) ya yükseltgenmiştir. Çalışma parametreleri olarak uygun karıştırma hızı, pH, adsorbanın uygun tanecik büyüklüğü, uygun kalsinasyon sıcaklığı incelenerek optimum şartlar belirlenmiştir. Sonuç olarak, adsorban olarak seçilen Kula Volkaniti krom adsorplayıcısı olarak kullanılabilir olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, It has been investigated by absorbtion of Cr(lll) from heavy metals causing the pollution. As we know, Cr, Zn, Fe, Cu, Pd, As, V, Al are the causes of pollution. There are a lot of harmfull of both Cr(lll) and Cr(VI). Even Cr(VI) with low concentrations has more toxic effect. Compounds of chromium have negative effects people, plants and animals living in water. A lot of methods are used to determine the metals which are present in waste water. Atomic Absorption Spectroscopy, Polarography and Voltametry, X-Ray Spectroscopy, Atomic Emission Spectroscopy, Chemilüminesance, UV-visible Spektroscopy. At experiment absorption, Cr(lll) was determined directly with UV-visible Spectrophotometer. But Cr(lll) was oxidized to Cr(VI) at polarographic experiments. Suitable mix rate, pH, particular size of adsorban, calcination temperature was chosen as working parameters. As a result Kula volcanit was chosen as adsorban and Kula volcanit can be used for adsorban of Cr(lll).