Lorentz düzleminde 2-parametreli hareketler ve kutup eksen yoğunluğu
2-parameter motion in lorentzian plane and the polar axis density
  1. Tez No: 597141
  2. Yazar: GÜLSÜM YELİZ ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez 7 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, tezin giriş kısmına ayrılmış olup bu bölümde literatür özeti, tezin amacı ve bulgular verilmiştir. İkinci bölümde, ilk olarak tezin bütünü için temel kavram olan Öklid ve Lorentz düzlemlerinde nokta ve doğru kümelerinin yoğunluğu tanımlanmıştır. Öklid düzleminde 2-parametreli hareketler tanımlanarak kutup ekseni ve hareketli koordinat sistemleri verilmiştir. Üçüncü bölümde ise hareketin kutup ekseni ve kutup eksen yoğunluk değişmezliği esas alınarak W. Blaschke and H. R. Müller'in [1,2] bakış açısı ile Öklid düzleminde 2-parametreli hareketler geometrik olarak ayrıntılı incelenmiştir. Böylece, Öklid düzleminde 2-parametreli hareketler ile ilgili W. Blaschke ve H. R. Müller'in [1] Almanca kitabında olup H. R. Müller'in [2] kitabında olmayan konular ortak bir notasyon ve anlatım tarzı ile incelenmiştir. Dördüncü ve daha sonraki temel bölümler tezin orijinal kısmını oluşturmaktadır. Dördüncü bölümde, W. Blaschke and H. R. Müller'in [1,2] Öklid düzlemindeki bakış açısı ile Lorentz düzleminde 2-parametreli hareket incelendi. İlk olarak, Lorentz düzlemindeki 1-parametreli hareketin hiperbolik ifadesi yardımı ile 2-parametreli Lorentzian hareketi tanımlandı. Sonrasında, 2-parametreli Lorentzian hareketler altında hareketli koordinat sistemleri, hareketin non-null kutup ekseni, non-null kutup eksen dönüşümünün yoğunluk değişmezliği, sıfır yoğunluklu non-null kutup eksen dönüşümü, eğri elementi çizen noktaları ve hareketin destek fonksiyonu araştırıldı. Beşinci bölümde, Lorentz düzleminde nokta ve non-null doğru kümelerinin yoğunlukları ile ilgili özel durumlar incelendi. Altıncı bölümde, Lorentz düzleminde 2-parametreli hareket altında nokta ve non-null doğru kümelerinin yoğunlukları tanımlandı; nokta ve non-null doğru kümelerinin yoğunlukları ile ilgili özel durumlar verildi. Yedinci bölüm olan son bölümde, orijinal bölümlerde elde edilen sonuçlardan bahsedildi ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. The first chapter is devoted to the introduction part that includes literature review, objective of the thesis and hypothesis. In the second chapter, firstly, the densities of the set of points and lines are defined in Euclidean and Lorentzian planes as the basic concepts for the whole thesis. The polar axis and the moving coordinate systems are given by defining 2-parameter planar motions in Euclidean plane. In the third chapter, 2-parameter motions in Euclidean plane are examined geometrically by taking into account W. Blaschke and H. R. Müller [1,2] viewpoint using the polar axes of the motion and the density invariance of the polar axes. Thus, the topics related to 2-parameter motions in the Euclidean plane in W. Blaschke and H. R. Müller's German book [1] but not in H. R. Müller's [2] book are investigated by using common notations and expressions. The original parts of this thesis are composed of the fourth chapter and the following chapters. In the fourth chapter, 2-parameter Lorentzian motions are investigated by using the viewpoint of W. Blaschke and H. R. Müller [1,2] in the Euclidean plane. Firstly, 2-parameter planar Lorentzian motions are defined by using the hyperbolic expression of 1-parameter motion in the Lorentzian plane. And then, during 2-parameter planar Lorentzian motions the moving coordinate systems, non-null polar axes, the density invariance of non-null polar axis transformation, zero-density of non-null polar axes, the curve plotter points and the support function of the motion are examined. In the fifth chapter, special cases of the densities of sets points and non-null lines in the Lorentzian plane are investigated. In the sixth chapter, the density formulas of sets of points and non-null lines are defined; special cases of the densities of sets points and non-null lines are given under 2-parameter planar Lorentzian motion. In the seventh chapter, which is the last chapter of thesis, the original obtained results are mentioned and some suggestions are made for future studies.