Manisa ili yerleşim alanı topraklarında ICP-AES ve gama spektrometresi ile element analizleri
Element analysis in the terrestrial soils of Manisa city by ICP-AES and gamma spectrometer
  1. Tez No: 121514
  2. Yazar: SERPİL AKÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. SERAP EREEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
vııı ÖZET Bu çalışmada, gama spektrometresi kullanılarak yapılan Manisa'da C.B.Ü. Kampüs alanı ve çevresinde topraktaki doğal radyoaktivite ölçüm sonuçlarını içerir ve topraktaki gama radyoaktivite haritasının çizilmesini amaçlar. Bu amaçla Manisa yöresinden toplam 80 toprak örneği alınmıştır. pH, iletkenlik, CaC03'ûn yanı sıra Ca, K, Mg, Ma, Cu, Fe, Mn, Zn, P analizleri ICP-AES ile belirlenmiştir. Ayrıca 55 toprak örneğinin toplam gama, K-40, eU ve eTh içerikleri ise Nal ( Tl ) dedektörü ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT This study presents the results of natural radiation measurement in soil carried out in and around C.B.U. campus in Manisa using gamma spectrometry and aims to establish the baseline maps of gamma radioactivity in soil. For this purpose, 80 soil samples were collected from this region. pH, conductivity, and CaC03 content in soil were determined and also Ca, K, Mg, Na, Cu, Fe, Mn, Zn, P concentrations of the soil samples were analzed by ICP-AES. Also gross gamma, "°K, ell and eTh contents of the 55 soil samples were determined by Nai (TI) dedector.