Yalıtıcıların katodolüminesans özelliklerinin incelenmesi
Investigation of cathodoluminescence properties of insulators
  1. Tez No: 121513
  2. Yazar: ARZU EGE TÜRKLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDOĞAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışma da Silika (Si02) de bakır nanoparçacıklarının bulunmasının, onların lüminesansını değiştirdiği ve spektradaki değişimlerin nanoparçacıkların büyüklük dağılımındaki değişimleri etkilediği gösterilmiştir. Lüminesans sinyalleri toplam kusur topluluklarına duyarlıdır. Bu nedenle lüminesans sadece, içsel kusurlar ve bakır nanoparçacıkları değiştirebilen termal tavlama ile meydana gelen değişmeleri yansıtmaz. Aynı zamanda ince film katmalarının hazırlanması metotlarına da yanıt verir. Lüminesans üzerinde bakır nanoparçacıkların etkileri iyon aşılanmış hacim (Bulk) silika içindeki bakır için sunulmuştur. Bu nedenle lüminesans tabaka kalitesinin, kopya edilebilirliğin, üretme şartları ve bakir nanoparçacıkların hal ve büyüklüklerinin zararsız bir göstergesini verir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the presence of copper nanoparticles in silica modifies their luminescence and the changes in spectra are influenced by variations in the nanoparticle size distributions. Luminescence signals are sensitive to the total defect population. Thus the luminescence not only reflects changes caused by thermal annealing, which can modify both intrinsic defects and the copper nanoparticles, but also responds to the method of preparation of thin film layers. Copper nanoparticle influence on luminescence is reported for copper ion implanted bulk silica. Luminescence thus potentially offers a non-destructive monitor of the layer quality, reproducibility, growth conditions, and the state and size of the copper nanoparticles. VI