Plazmada gravitasyonel kararsızlıklar
Gravitational instabilities in plasma
- Tez No: 121536
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEGÜL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
oz Bu tez çalışmasının amacı, fizikte Gravitasyonel kararsızlık olarak tanımlanan Rayleigh-Taylor (R-T) kararsızlığının (Rayleigh 1894; Taylor 1950), plazma fiziğindeki bazı uygulamalarını (Eylemsiz tuzaklama füzyonu (ETF) ve iyonosferin F bölgesi) incelemektir. Bu çalışmada, önce R-T kararsızlığının genel teorisi incelenmiş ve kararsızlığın büyüme oranına ait ifade bulunmuştur. Daha sonra ETF 'de kütle erozyon akışı ve birleşme ara-yüzeyindeki yoğunluk gradyanı, iyonosferin F bölgesinde ise kırpma (shear) hızı ve çarpışmalar dikkate alındığı zaman analitik çözümler yapılmış. Karasızlığın büyüme oranındaki değişime bakılmış ve bunlara ait grafikler çizilmiştir. Anahtar Kelimeler : Gravitasyonel Kararsızlık, Rayleigh-Taylor Kararsızlığı, Eylemsiz Tuzaklama Füzyonu, Kütle Erozyon Akışı, Yoğunluk Gradyanı, İyonosferin F Bölgesi, Kırpma Hızı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to investigate some applications (Inertial Confinement Fusion (ICF) and F region of ionosphere) of Rayleigh-Taylor (R-T) instability (Rayleigh, 1894; Taylor, 1950) known as Gravitational instability in physics. Firstly, general theory of R-T instability is studied and the expression for growth rate was obtained. Then, analytical solutions were presented for the growth rate of instability, when a mass ablation flow and density gradient, at interface in ICF, shear velocity and collisions in the F region of ionosphere were taken into consideration. Change in growth rate was investigated and some graphics were drawn. Key words : Gravitational Instability, Rayleigh Taylor Instability, Inertial Confinement Fusion, Mass Ablation Flow, Density Gradient, F Region of Ionosphere, Shear Velocity.