Çanakkale koşullarında yetiştirilen redhaven şeftali çeşidinde bazı büyümeyi düzenleyicilerin çiçek seyreltmesi ve meyve kalitesine etkileri
Effects of some growth regulators on flower thinning and fruit quality of redhaven peach in Çanakkale condition
  1. Tez No: 121537
  2. Yazar: GÖKTUĞ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KENAN KAYNAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÇANAKKALE KOŞULLARINDA YETİŞTİRİLEN REDHAVEN ŞEFTALİ ÇEŞİDİNDE BAZI BÜYÜMEYİ DÜZENLEYİCİLERİN ÇİÇEK SEYRELTMESİ VE MEYVE KALİTESİNE ETKİLERİ ÖZ Bu araştırma, 2000-2001 yıllarıda,Çanakkale ili, Merkez ilçesi, Saraycık köyünde özel üreticiye ait meyve bahçesinde yürütülmüştür. Çalışmada bazı büyümeyi düzenleyici maddelerin Redhaven şeftali çeşidinde çiçek seyreltmesi ve bazı meyve kalite özelliklerine etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla büyümeyi düzenleyici olarak Naftalen Asetik Asit'in (NAA) 10 ve 20 ppm'lik dozları, tam çiçeklenmeden 15 gün sonra ve EthrePin 40 ve 80 ppm'lik dozları tam çiçeklenmeden 30 gün sonra kullanılmıştır. Bulgularımıza göre NAA'nın 20 ppm'lik dozunun tam çiçeklenmeden 15 gün sonra uygulanması seyreltme oram ve meyve kalitesine etkisi yönünden oldukça başarılı bir sonuç vermiştir. Anahtar kelimeler ; Şeftali, Redhaven, Seyreltme, NAA, Ethrel, Kalite EFFECTS OF SOME GROWTH REGULATORS ON FLOWER THINNING AND FRUIT QUALITY OF REDHAVEN PEACH IN ÇANAKKALE CONDITION ABSTRACT This research was carried out in a private orchard İn Saraycık village of Çanakkale province in 2000-2001 years. In this research, the effects of some growth regulators on flower thinning and some fruit quality parameters of Redhaven peach cultivar was investigated in Çanakkale conditions. NAA in 10 and 20 ppm doses were applied 15 day after full bloom and Ethrel in 40 and 80 ppm doses were applied 30 day after full bloom as separate applications with controls. According to the obtained datas, the application of NAA 20 ppm dose in 15 day after full bloom was the best treatment for thinning rate and fruit quality of peach cultivars. Key words ; Peach, Redhaven, Thinning, NAA, Ethrel, Quality
Özet (Çeviri)