Ağı dağı (B1, Çanakkale) ve çevresinin florası
Flora of mount Ağı (B1, Çanakkale) and its environs
  1. Tez No: 121535
  2. Yazar: ERSİN KARABACAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMET UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Çalışma bölgemiz olan Ağı Dağı ve çevresi, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı olup, bitki coğrafyası yönünden Akdeniz ve Avrupa-Sibirya floristik bölgeleri arasında yer almaktadır. Türkiye florasındaki kareleme sistemine göre Bl karesine girmektedir. Flora çalışmaları sonucunda yaklaşık 900 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin teşhis edilmesiyle 93 familyaya ait 300 cins, tür ve türaltı düzeyde 518 vasküler bitki taksonu tespit edilmiştir. Bu taksonların 1 tanesi (% 0,19) Equisetophyta'ya, 10 tanesi (% 1,93) Polypodiophyta'ya, 5 tanesi (% 0,97) Pinophyta'ya ve 502 tanesi (% 96,91) Magnoliophyta (Magnoliopsida, 1 takson; Liliopsida, 115 takson; Ranunculopsida, 22 takson; Rosopsida, 363 takson)'ya aittir. Ağı Dağı ve çevresi, Akdeniz ve Avrupa Sibirya fitocoğrafya bölgeleri arasında yer almaktadır. Bitki taksonlarının fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı; Akdeniz elementleri 122 takson (% 23,55), Avrupa-Sibirya elementleri 88 takson (% 16,99), Doğu Akdeniz elementleri 61 takson (% 11,78), Öksin elementler 8 takson (% 1,54), İran-Turan elementleri 6 takson (% 1,16), geniş yayılışlılar 76 takson (% 14,67) ve kozmopolit 12 takson (% 2,32) şeklindedir. Ağı Dağı florasında 17 endemik tür (% 3,28) belirlenmiştir. Endemik taksonlardan, 12 taksonun LR(lc), 1 taksonun LR(nt), 3 taksonun VU ve 1 taksonun EN koruma statüsünde olduğu görülmektedir. 113
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mount Ağı and its environs as our study area is placed on the state of Çanakkale-Çan and is included in the between Mediterranean and Euro-Siberian phytogeographical region from the plant geographical point of view. According to the Turkish grid square system, it lies in Bl square. Approximately, 900 plant specimens were collected. After identification of these specimens, total flora has been determinated as 518 taxa at spesific and subspesific ranks belonging to 300 genera and 93 families. Of the 518 taxa, 1 taxon is (0.19 %) Equisetophyta, 10 taxa (1.93 %) are Polypodiophyta, 5 taxa (0.97 %) are Pinophyta and 502 taxa (96.91 %) are Magnoliophyta. 1 taxon of Magnoliophyta are included in MagnoHopsida, 115 taxa are included in Liliopsida, 22 taxa are included Ranunculopsida and 363 taxa are included in Rosopsida. Mount Ağı takes parts between Mediterranean and Euro-Siberian phytogeographical region. The phytogeographical spectrums of species are as follows; Mediterranean elements 122 taxa (23.55 %), Euro-Siberian elements 88 taxa (16.99 %), East Mediterranean elements 61 taxa (11.78 %), Euxine elements 8 taxa (1.54 %), Irano-Turanian elements 6 taxa (1.16 %), widespread 76 taxa (14.67 %) and cosmopolitan 12 taxa (2.32 %). 17 endemic plant taxa were determinated in the flora of Mount Ağı. Among the determinated endemic plant taxa, 12 taxa are lower risk and least concern, 1 taxon is lower risk and near threatened, 3 taxa are vulnerable plants and 1 taxon is endangered. 114