Bazı lineer olmayan diferensiyel denklemlerin çözümleri
The Solutions of some nonlinear differential equations
- Tez No: 121543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
oz Bu proje çalışmasının amacı, bazı lineer olamayan diferansiyel denklemlerin (yarışan türler, avcı-av, van der Pol, Duffing ve sönümlü sarkaç) çözümlerini araştırmaktır. Bunun için önce, lineer otonom diferansiyel denklem sistemlerine ait özellikler ( kritik noktanın tip ve kararlılığı ) verilmiştir. Sonra, lineer ve lineer olmayan otonom diferansiyel denklem sistemleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu sistemlerin faz diyagramları ve yörüngeleri Maple, Mathematica ve Matlab programları ile çizilmiştir. Anahtar Kelimeler : Otonom Sistemler, Lineer ve Lineer Olmayan Diferansiyel Denklemler, Faz Düzlemi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this project is to investigate solutions of some nonlinear ordinary differential equations as competing species, predator-prey, van der Pol, Duffing and damped pendulum. Therefore, firstly the properties ( type of the critical point and stability ) of the linear autonomous differential equation systems has been presented. Later, the systems of linear and nonlinear autonomous differential equations have been investigated by comparison. Phase plane diagrams and trajectories of these systems have been drawn using Maple, Mathematica and Matlab. Key words : Autonomous Systems, Linear and Nonlinear Diferential Equations, Phase Plane. II