Bazı lineer olmayan kısmi diferensiyel denklemlerin hareket eden dalga çözümlerinin bulunması
Finding the solution of moving wave solutions of some nonlinear partial differential equations
  1. Tez No: 571346
  2. Yazar: SEDAT BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNEVVER TUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde dalga kavramı hakkında detaylı bilgi verilmiştir. İkinci bölümde kullandığımız metot olan (G^'/G) ve (G^'/G,1/G) açılım metotları hakkında bilgi verilmiştir. Bu metotlar kullanılarak genel çözümünün nasıl elde edildiği gösterilmiştir. Üçüncü bölümde, (G^'/G) ve (G^'/G,1/G) açılım metotları kullanılarak bazı lineer olmayan denklemlerin hareket eden dalga çözümleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise tez sonuçları yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of four parts. In the first chapter, detailed information about the wave concept is given. In the second part, the information is given abaut (G^'/G) and(G^'/G,1/G) expansion methods we used. It has been shown how to obtain the general solution of these methods. In the third chapter, the moving wave solutions of some nonlinear equations are obtained by using the expansion methods of (G^'/G) and(G^'/G,1/G) . In the fourth chapter, the results of the thesis were written.