Damlama sulama sistemi ile karanfilin (Dianthus caryophyllus) gübreleme aralığının saptanması
The Determining of application interval for fertilization by using dripping irrigation of carnation
  1. Tez No: 121547
  2. Yazar: REYHAN GÜZELGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
6. ÖZET Kesme çiçekler arasında karanfil yetiştiriciliği ön planda bulunmaktadır. Dikiminden itibaren hızla gelişen karanfil, o denlide besin maddeleri istemektedir. Yoğun kimyasal gübrelerin kullanılması ve sulama neticesinde sera topraklarının bünyesi kısa zamanda bozulmakta ve sıkışmaktadır. Böylece kök dağılımı ve gelişimi sınırlandığından verilen su ve besin maddeleri yeterince kök bölgesine inmemektedir. Özellikle yaz aylarında buharlaşmanın da tesiriyle toprak yüzeyinde sert, tuzlu tabakacıklar meydana gelmektedir. Bu da verimi ve kaliteyi önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu olumsuz etkileri önlemek için karanfil yetiştiriciliğinde en uygun karışım olan (3 kısım alüviyal toprak + 1 kısım torf + 1 kısım çiftlik gübresi ) harç araştırmada kullanılmıştır (Kaptan 1985). Bitki besin maddesini damla sulama sistemi ile verilmesi verimi ve kaliteyi yükselttiği gibi işçiliği de azaltmaktadır. Bu denemede kalsiyumnitrat, potasyumnitrat, amonyumsülfat, monokalsiyumfosfat, magnezyumsülfat, demirsülfat, boraks, mangansülfat, çinkosülfat ve bakırsülfat tuzlarından materyal ve metot başlığı altında detaylı olarak açıklandığı gibi %0.2 konsantrasyonlu solüsyon hazırlanmıştır. Bitkilere dikimden üç hafta sonra 10, 20, 30 gün aralıklarla 10 lt/m2 gelecek şekilde besin solüsyonu hasat sonuna kadar verilmiştir. Hasat edilen çiçeklerde verim, çap, boy ve ağırlık üzerinden yapılan istatistik analizler neticesinde 20 günlük periyotların karanfil yetiştiriciliğinde tavsiye edilecek en uygun gübreleme aralığı olduğu saptanmıştır. 25
Özet (Çeviri)
SUMMARY Carnation is one of the most important cut flowers. After planing, it grows fast and at the time, it requires adequate nutrients. Texture and structure of the soil in glasshouses is destroyed and compacted by the time as result of mismanagement of chemical fertilization and irrigation. Thus, because of limiting root growth and distrbution in the soil, water and nutriens are not able to reach to root zone. Expecially, during hot summer days, hard salty layer occurs on the surface of the soil as a result of high evaporation. This results in a dramatic decrease in yield and quality of carnation. İn order to prevent the plants from these negative effects, in carnation production, the best mixture containing alluvial soil, turf and manure (in 3:1:1 ratio) was used (KAPTAN. 1985). Dripping irrigation system increases yield and quality, as well as decreases labour cost. İn this study, Calcium Nitrate, Potassium Nitrate, Ammonium Sulphate, Monocalcium Sulphate, Magnesium Sulphate, Ferro Sulphate, Boron Sulphate, Manganese Sulphate, Zinc Sulphate and Copper Sulphate were mixed as a solution (0.2 %) which was desribe in Material and Methods section. After three weeks from planting, 10 lt/m2 of the solution was applied with 10, 20 and 30 days intervals until the end of harvest. The statistical analyses of data for diameter, height, weight and yield characters taken from harvested flowers indicated that the best fertilization interval for carnation production was 20 days. 26