Değişik ANB açılarında doğal baş konumu ve hyoid kemiğinin konumunun incelenmesi
  1. Tez No: 12158
  2. Yazar: İSMAİL CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT GAZİLERLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmanın materyalini, 13-15 yaşlan arasında 45 kız, 45 erkek toplam 90 bireyden doğal baş konumunda elde edilen lateral sefalometrik filmler oluşturmaktadır. Doğal baş konumunun belirlenmesinde, ortopozisyonda rahat ve gerilimsiz bir şekilde ayakta duran bireylerde self balans konumu, elde edilen doğal baş konumunun değiştirilmeden radyografilere aktarılabilmesi amacı ile de su terazisi aygıtı kullanılmıştır. Bireylerin seçiminde, önceden herhangi bir ortodontik tedavi görmemiş olması, rahat burun solunumu yapabilmesi, yutkunma bozukluğu göstermemesi, görme ve işitme bozukluğu bulunmaması, dikyön kapanış ilişkisinin normal olması ve baş, yüz ve boyun bölgesinde yara, yanık veya skakris bulunmaması kriterleri aranmıştır. Elde edilen filmler, ANB açısına göre gruplandınlarak, ANB açısı 1 dereceden küçük, 1-5 derece arasında ve 5 dereceden büyük olmak üzere üç gruba ve herbir grup da 15 kız, 15 erkek olmak üzere cinslere göre iki alt gruba ayrılmıştır. Yapılan metot hatası kontrolleri sonucunda, gerek baş konumunu belirlemede kullandığımız yöntemin, gerekse sefalometrik çizim ve ölçümlerin biyometrik olarak önemli düzeyde olmayan bir hata ile tekrarlanabildiği saptanmıştır. ANB açısı ve cinsiyetin, doğal baş konumu ve hyoid kemiğinin konumu üzerine etkileri, varyans analizi uygulanmak suretiyle araştırılmıştır. Bu analiz sonucunda, doğal baş konumunu değerlendirmede kullanılan ölçümlerin ANB açısındaki değişimden önemli düzeyde etkilenmedikleri, hyoid kemiği konumunu değerlendirmede kuHamîaa ölçümlerden ise H-CV4T, H-NSLP/N, H-ANS, H-Pg, H-MLP/Gn, H-G, H-Me- H-G-B* G-H-B ve H-NLP/ANS ölçümlerinin, ANB açısındaki değişimden istatistiksel olarak önemli düzeyde etkilendikleri belirlenmiştir. Postural ölçümlerden yalnızca OPT/CVT ölçümünde, hyoid kemiğin konumunu değerlendirmede kullanılan ölçümlerden ise, H-NSL, H-Pg, B^SN-S, H-Ar, H-Bo, H-G-B- H-CV2ia, H-G ve H-Me ölçümlerinde cinsler arası farklılıkların biyometrik olarak önemli düzeyde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The materials of this research consist of 90 cephalometric head films of 45 males and 45 females taken at natural head position. The ages of the subjects ranged from 13 to 15. In order to determine the natural head position, the subjects were requested to stand at rest and unstrained manner namely the so-called self balance position, and thereafter this position was transferred to the cephalostat by means of a fluid level device. The choise of the subjects for the investigation was made according to following criteria: * not to have undergone any orthodontic treatment previously, * to have the normal nasal respiration, * not to have any abnormal swallowing pattern, * not to have any seeing and hearing impairment, * to have a normal vertical jaw and face relationship, * not to have any injury or burn or cicatricial tissue around the face, head, and neck regions. All cephalometric films were divided into three groups according to the ANB angle: ANB angle less than 1 degree, ANB angle between 1 to 5 degrees, and ANB angle more than 5 degrees. Each group was divided into two subgroups regarding to sex-15 males and 15 females. At the result of the method error controls, it was determined that die method used in the determination of the natural head position and the cephalometric drawing and measurements could be repeated with a statistically unsignificant error. The effects of ANB angle and sex upon the natural head position and upon the position of the hyoid bone were investigated by means of variance analysis. As a result, it was found that the measurements used in the determination of natural head position were not affected by the changes of the ANB angle, and that the measurements of H-CV4ia, N-NSLP/N, H-ANS, H-Pg, H-MLP/Gn, H-G, H-Me, H-G-B, G-H-B, and H-NLP/ANS, which were some of the measurements determining the position of the hyoid bone, were affected by the changes of the ANB angle at a statistically significant level. Of the measurements regarding to the position of hyoid bone, H-NSL, N-Pg, HXSN-S, H-Ar, H-Bo, H-G-B, H-CV2k, H-G and H-Me measurements and only the OPT/CVT angle of the postural measurements showed statistically significant differences with respect to sex.