Erişkin bireylerde çenelerin yatay, dikey ve ön-arka yön değişikliklerinin sefalometrik olarak incelenmesi
- Tez No: 12157
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUZAFFER GÜLYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada çeneler ve yüze ait sefalometrik ölçümlerin ön-arka yön, dik yön ve yatay yön ilişkileri ve cinsiyetler arasındaki farklılıkların incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla 80 lateral ve 80 posteroanterior sefalometrik film (40 kadın 40 erkek) kullanıldı. Filmler Atatürk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi'nde görevli araştırma görevlileri, fakülte öğrencileri ve çeşitli nedenlerle fakülte kliniklerine müracaat eden kişilerden elde edildi. Kızların yaş ortalaması 21.654±2.410 yıl ve erkeklerin yaş ortalaması 22.632± 2.542 yıl idi. Bireylerin tümü normale yakın bir okluzyon ve kabul edilebilir yüz estetiğine sahipti. Filmlerin çizimi bilinen yöntemlerle yapıldı. Çizimler üzerinde farklı araştırıcılar tarafından tanımlanmış bir takım açısal ve boyutsal ölçümler yapıldı. İlk olarak, ölçümlerin cinsiyetler arasında fark gösterip göstermediği araştırıldı. Bu karşılaştırmada“Eşleştirilmiş t testi”uygulandı. Cinsiyetler arası karşılaştırmada: 1- Wits ve maksillo-mandibuler genişlik(sol) ölçümleri dışındaki bütün boyutsal ölçümlerde seks farkı istatistiksel olarak önemli bulundu. 2- Açısal ölçümlerden SNB ve SN-GoGn açıları önemli seks farkı gösterdi. Diğer açısal ölçümlerde seks farkı istatistiksel olarak önemli düzeyde bulunmadı. İkinci olarak, ön -arka yön, dik yön ve yatay yön ölçümleri arasındaki ilişkiler“Korelasyon analizi”ile araştırıldı. Bu karşılaştırmada: 1- Pek çok ölçüm arasında istatistiksel olarak önemli düzeylerde ilişkiler saptandı. 2- Farklı yöndeki ölçümler arasındaki ilişkiler kızlarda ve erkeklerde ayrıcalıklar gösterdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to investigate the sagittal, vertical and horizontal relationships of the jaws and the differences of the measurements of the jaws and face regarding to sex.For this purpose, 80 lateral and 80 posteroanterior cephalometric head films (40 females and 40 males) were used. The films were taken from some of the research assistants and students of Dental Faculty of Atatürk University and from the patients applying to the clinics of the Faculty because of the different dental complaints. The mean age of the females was 21.654±2.410 years and that of the males was 22.632 ± 2.542 years. All of the subjects had an acceptable normal occlusion and facial balance. The film tracings were made by usual methods. A number of linear and angular measurements described by the different researchers were done on the film tracings. Firstly, it was investigated whether there were any relationship between the male and female measurements. The comparison was made by means of the paired t test. The results are as follows. 1- In all of the linear measurements except Wits appraisal and left maksillo-mandibular width, sex difference was found to be statistically important. 2- Of the angular measurements, SNB and SN-GoGn angles exhibited significant sex differences. Sex differences was statisticaly unimportant in the other angular measurements. Secondly, the relationships between the sagittal, vertical and horizontal measurements were studied by means of the correlation analysis. The results of the correlation analysis are as follows. 1- It was found that there were high correlations between many measurements. 2- The relatsonships mentioned above exhibited a lot of differences between male and female sex groups.