Tekstil ürün ve atıklarında bazı eser elementlerinin birlikte çöktürme ile değiştirilmeleri ve tayinleri
  1. Tez No: 121618
  2. Yazar: BİLAL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada değişik ortamlardaki bazı eser düzeydeki elementler (Cr(ID), Cu(II), Ni(II), Fe(III), Cd(II), Pb(II)5 Mn(II), Bi(III), Au(III), Co(II) ve Zn(II)) hekzametilenditiyokarbamik asit hekzametilenamonyum tuzu (HMA-HMDTC) ile birlikte çöktürülerek zenginleştirildikten sonra alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayin edildi. İlk olarak, birlikte çöktürme yöntemi, pH, reaktif miktarı, örnek hacmi ve çökeleğin bekleme süresi gibi bazı analitik değişkenler için optimize edildi. Ayrıca örnek çözeltisindeki matriks iyonlarının analitlerin geri kazanma değerlerine etkileri de incelendi. Sonuç olarak optimum şartlar altında Cu, Fe, Ni, Pb, Cd, Au ve Zn' nun hekzametilenditiyokarbamik asit hekzametilenamonyum tuzu ile kantitatif olarak birlikte çöktürüleceği bulundu. Optimize edilen yöntem Kayseri'deki tekstil fabrikasından alınan atık su örneklerine, tekstil örneğine, referans standart sediment maddesine (GBW07309) ve standart metalik çinko örneklerine basan ile uygulandı (geri kazanmalar > %95, bağıl standart sapmalar < %10).
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, some trace level elements such as Cr(m)5 Cu(II), Ni(II), Fe(m), Cd(H), Pb(II), Mn(H), Bi(IÜ)5 Au(IH)5 Co(II) and Zn(II) in various matrices were determined by flame atomic absorption spectrometry after the preconcentration with hexamethylene-dithio- carbamic acid hexamethyleneammonium salt coprecipitation. The coprecipitation method was optimized for some analytical parameters such as pH, agent amount, sample volume and standing time for the precipitate. In addition the effect of matrix ions in the sample solution on the recovery values was also investigated. As a result it was found that Cu, Fe, Ni, Pb, Cd, Au ve Zn will be quantitatively coprecipitated under the optimum condition, with hexamethylenedithiocarbamic acid hexamethyleneammonium salt. The optimized method was applied to the analysis of waste water samples from textile plants in Kayseri, textile samples, a reference standard sediment material (GBW07309) and standard metallic zinc samples with satisfactory results ( recoveries > 95%, relative standard deviations < 10 %)