İyon değiştirici reçinelerle atık sularda AAS kullanarak Cr(III) ve Cr(VI) tayinleri
Determination of Cr(III) and Cr(VI) in wastewaters by AAS using ion exchange resins
- Tez No: 121617
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL KARTAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Doğal ve atık sularda bulunan eser elementlerin tayinini, ortamda bulunan diğer elementler ve matriks etkileri nedeni ile zorlaşır. Bu nedenle eser elementlerin tayinlerinde ekstraksiyon, birlikte çöktürme vb. gibi ayırma ve zenginleştirme yöntemleri kullanılır. İyon değiştirme yöntemi de yaygın olarak uygulaması olan bir yöntemdir. İyon değiştirme yönteminde katyon ve anyon değiştirici reçineler eser elementlerin zenginleştirilmeleri ve ayrılmaları için kullanılır. Bu çalışmada doğal ve atıksularda bulunan eser düzeydeki ağır metallerden Cr'un Amberlite İR 120 ve Amberlite IRA 410 reçineleri ile dolgulu mini kolonla ayrılması ve zenginleştirilmesi için bir metot geliştirilmiştir. Cr3~ iyonu Amberlite İR 120 (HT) reçinesi ile geri kazanımına pH, eluent derişimi ve hacmi, akış hızı gibi bazı parametrelerin etkileri incelendi. Cr6+ iyonunu tayin etmek için, Cr6+ iyonunu Cr3+'e indirgeyerek ve Amberlite IRA 410 (C1) reçinesinde tutarak geri kazanma çalışmaları yapıldı. Cr6+ iyonunun Amberlite IRA 410 reçinesi ile geri kazanma çalışmalarında; pH, eluent derişimi ve hacmi, akış hızı, reçine miktarı gibi faktörler incelendi. Optimize edilen deneysel şartlarda her iki reçine ile Cr iyonları kantitatif olarak geri kazanılmıştır (geri kazanma >%95).
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Determination of trace elements present in natural or waste waters becomes harder due to the other elements occured in the same medium. Therefore, in the determination of the trace elements, seperation and preconcentration methods such as extraction, coprecipitation etc. are used. Ion exchange method is a technique which has a widespread application. In the ion exchange method, cation and anion exchange resins are used for the preconcentration and separation of the trace elements. In this work, a method was improved for the separation and preconcentration of trace levels of chromium present in natural and waste waters by using a mini-column filled with Amberlite IR 120 or Amberlite IRA 410 resins. The effects of some parameters such as pH, concentration and volume of eluent, flow rate etc. on the recovery of Cr^3 ion by using Amberlite IR 120 resin, were investigated. In order to determine the Cr*6 ion, some recovery studies were performed by reduction of Cr6+ to Cr3+ ion and sorption of Cr6+ ion on Amberlite IRA 410 resin. In the recovering studies of Cr6+ ion by using Amberlite IRA 410 resin, some factors such as pH, concentration and volume of eluent, flow rate, and amount of resin etc. were investigated. Under the optimized conditions, the chromium ions were quantitatively recovered by both the two resins (recovery >95%).