Düzlemsel kinematikte homoteti hareketleri
Homotetic motions in the surface kinematic
  1. Tez No: 121621
  2. Yazar: DERYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışma üç bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde, bu çalışmanın anlaşılmasına yardımcı olabilecek; Öklid Uzayları, İzometri, haraketler ve homotetik hareketler ile ilgili tanımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde düzlem kinematiği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde n=2 olması halinde bir parametreli kapalı homotetik hareket tanımlanmış ve bu hareketin, türev denklemleri, hızları, ivmeleri dönme polü ve pol yörüngeleri hesaplanmıştır. Ayrıca bir parametreli kapalı hareketleri için Steiner'in vermiş olduğu yörünge olan formülünün karşılığı, kapalı homotetik hareketler için bulunmuş ve buradan bazı geometrik sonuçlar elde edilmiştir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This studying was put in order with three parts. İn the first section there are some definitions that will help us to understand this studying which is about Oklid spaces, İzometry, Homotetic motions. İn the second section plane kinematics were considered. İn the third section if n=2 with one parameter closed homotetic motion is defined and velocities, accelerations, circling poles and pole orbits of this motion was calculated. Also the return of orbit formula that Steiner gives for the colesd motions, were found for closed homotetic motions and from here some geometrical results were get. Ill