Kurşun ve kadmiyumun glycine max l.'ın çimlenmesi ve gelişmesi üzerine etkileri
- Tez No: 56095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHAT BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yetişme ortamında artan Kurşun ve Kadmiyum konsantrasyonları, kontrole göre çimlenme süresinde bir gecikme, çimlenme yüzdesinde bir azalmaya neden olmaktadır. Çimlenen fidelerin kök ve gövde uzunluklarında da kontrolle karşılaştırıldığında yetişme ortamında artan Kurşun ve Kadmiyum konsantrasyonlarına paralel olarak bir azalma meydana getirmektedir. Deney bitkilerinin taze ve kuru ağırlık değerlerine baktığımızda en fazla etkilenen organın gövde olduğu görülmektedir. Gövde/Kök oranlarında da kontrole göre bir azalma saptanmıştır. Deney bitkilerimizde Kurşun ve Kadmiyum'un yapraktaki klorofil miktarına etkisi incelendiğinde, Pb ve Cd'un klorofil miktarlarına olumsuz bir etki yaptığı, kontrole göre Kurşun'un 60 ve 120 ppm, Kadmiyum'un ise 10 ve 20 ppm'de yetiştirilen bitkilerde, yetişme ortamında artan konsantrasyonlara paralel olarak klorofil miktarlarının azaldığı görülmüştür. Değişik Kurşun ve Kadmiyum konsantrasyonlarında yetiştirilen bitkilerin kök, gövde ve yapraklarında Kurşun ve Kadmiyum miktarları ölçülmüştür. Elde edilen bulgulara göre özellikle yüksek konsantrasyonlarda yetiştirilen bitkilerde Kurşun ve Kadmiyum'un özellikle köklerde, daha sonra sırasıyla gövde ve yapraklarda biriktiği saptanmıştır. Kurşun ve Kadmiyum'un legümenlerin verimine etkisi incelendiğinde kontrole göre olumsuz bir etki meydana getirdiği ve verimi azalttığı sonucu ortaya çıkmıştır. Planimetre ile yaprak yüzeyleri ölçülen deney bitkilerimizde yetişme ortamında artan kurşun ve kadmiyum konsantrasyonlarına paralel olarak, yaprak yüzeylerinde kontrole göre bir küçülme, yaprak sayısında azalma, yapraklarda kurşun ve kadmiyumun toksik etkisi ile klorosis, nekrosis, dışa doğru kıvrılmalar meydana gelmiştir. 77
Özet (Çeviri)
Pb and Cd concentrations increasing in the growth medium cause a delaying at the time of germination and a decrease in percent of germination according to the control plants, linearly to the Pb and Cd concentrations which increased in the growth medium it causes a decrease in root and shoot heights of the germinating seedling. When the look at the dry and fresh weight value of experimental plants, it is observed that the organ which is affected mostly is shoot. Also, a decrease in the shoot/root rates, according to the control plants, is determined. When the effects of Pb and Cd on the Chlorophyll amount in leaves has been studied in our experimental plants. It is observed that Pb and Cd affect the chlorophyll amounts negatively. Also, it is observed that, the chlorophyll amount decreased in the plants which are grown in 60 and 120 ppm with Pb and in 10 and 20 ppm with Cd linearly to the increasing concentrations in the growth medium. In the roots, shoots and leaves of the plants which are grown in different Pb and Cd. concentrations the Cd and Pb amounts have been measured. According to the results, especially in the plants growing in the high concentrations, it's determined that Pb and Cd accumulate mostly in roots than in shoot and leaves. When the effects of Pb and Cd on yield of legumens are investigated, a result which means that there have been some negative effects and that it decreases the yield according to the control plants is observed. In our experimental plants whose leaf surface have been measured by planimeter. It's determined that the increase in Pb and Cd concentration in the medium cause the decrease in the number of the leaves, also the toxic effects of Pb and Cd in leaves and the leaf orientation, chlorosis and necrosis have been accomplished. 78