Fe-%9Mn alaşımında austenite-martensite faz dönüşümünün kristalografik, kinetik ve manyetik özellikleri
Crystallographic, kinetic and magnetic properties of austenite-martensite phase transformation in Fe%9Mn alloy
  1. Tez No: 121676
  2. Yazar: ABDULLAH ENGİN ÇALIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMZA YAŞAR OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV Fe-%9Mn ALAŞIMINDA AUSTENİTE-MARTENSİTE FAZ DÖNÜŞÜMÜNÜN KRİSTALOGRAFİK, KİNETİK VE MANYETİK ÖZELLİKLERİ Abdullah Engin ÇALIK Fizik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, 2002 Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hamza Yaşar OCAK ÖZET Fe-Mn alaşımında düşük Mn oranı etkisini incelemek için Fe-%9Mn alaşımı TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi 'nde (MAM) hazırlandı. Bu alaşımın kristalografık, kinetik ve manyetik özelliklerini farklı dış fiziksel etkenlere göre inceleyebilmek için dört ayrı numune hazırlandı. Yapılan deneysel çalışmalarda austenite-martensite faz dönüşümünün fcc - > bcc şeklinde olduğu anlaşıldı. Numunelerin kristalografık özellikleri geçirmeli elektron mikroskobu (TEM) ve X-ışınları toz difraktometre ile belirlendi. Alaşımın martensite alışım (habit) düzleminin fiziksel etkilere göre (112)a ve (259)a olarak değiştiği bulundu. Austenite ve martensite yapılar arasında Kurdjumov-Sachs (K-S) türü dönme bağıntısının bulunduğu sonucuna varıldı. Alaşımın kinetik özellikleri DSC yöntemi ile ölçüldü. Kinetik özelliklerin fiziksel etkenlere bağlı olarak değiştiği görüldü. Numunelerin manyetik özellikleri manyetik histerezis deneysel yöntemi kullanılarak incelendi. Alaşımın ideal bir ferromanyetik olduğu görüldü. Anahtar Kelimeler : Austenite, Martensite, Martensitik Dönüşümler, a' Martensite, Örgü Parametresi, Dönüşüm Sıcaklığı, Ferromanyetik.
Özet (Çeviri)
CRYSTALLOGRAPHIC, KINETIC AND MAGNETIC PROPERTIES OF AUSTENITE-MARTENSITE PHASE TRANSFORMATION IN Fe-%9Mn ALLOY Abdullah Engin ÇALIK Physics Department, M. S. Thesis, 2002 Thesis Supervisor: Asist. Prof. Hamza Yaşar OCAK SUMMARY To search the effect of low Mn rate in Fe-Mn alloys, Fe-%9Mn alloy has been prepared in TÜBİTAK Marmara Research Center (MAM). Four different samples have been prepared to investigate crystallographic, kinetic and magnetic properties of this alloy according to the external physical effects. In the experimental studies, it was observed that the austenite-martensite phase transformation was in the form of fee - > bee. The crystallographic properties of samples were determined by using the transmission electron microscope (TEM) and X-ray powder difractometry techniques. The martensite habit plane of the alloy was found that it is changed as (1 12)a and (259)a according to the external physical effects. It is determined that the orientation relationship between the austenite and martensite structures was Kurdjumov-Sachs (K-S) type. Kinetic properties of the alloy were measured with Differantial Scanning Calorimetry (DSC) techniques. It was seen that the kinetic properties was changed according to the external physicals effects. The magnetic properties of the samples were investigated by using the experimental technique of magnetic hysterezis. The experimental results showed that the alloy was a good ferromagnetic sample. Key Words : Austenite, Martensite, Martens itic Transformations, a' Martensite, Lattice Parameter, Transformation Temperature, Ferromagnetic.