An Analytic hierarchy process based decision model for comparing the performance of Turkish self-propelled guns with the Russians and determining the modernization of self propelled guns
- Tez No: 121709
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEROL BULKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Teknolojik gelişmeler ve harekat ortamı çevresindeki hızlı değişiklikler, savunmadaki karar verme sürecine ekstra zorluklar eklemektedir. Komutanların kararlan, belirsiz harekat alanından dolayı, ön seziye, muhakemeye ve tecrübeye dayanmaktadır. Savaşta komutanın karan, dört özellikle tanımlanabilir: çok amaçlı, çok alternatifli, çok nitelikli ve çok safhalı. Düşmanın performansı hakkında yeterli nicel bilginin eksikliğinden ve savaşın karmaşıklığından dolayı, komutan analitik metotlardan daha çok kendisinin muhakemesine güvenmektedir. Mantıklı kararlara ulaşmak için pek çok algoritma geliştirilmiştir. Bu tezde, Türkiye'nin kullandığı kundağı motorlu topların performansının, Rusya'dakilerle karşılaştırılması ve kundağı motorlu topların modernizasyonuna karar vermek için karar destek yöntemi olarak, analitik hiyerarşi yöntemi kullanılmıştır. Geliştirilen metodoloji, silah sistemlerinin karşılaştırılması ve modernize edilmesi gereken eksik özelliklerin tespit edilmesinde, karar vericinin ihtiyaçlarım karşılayacaktır. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Technological developments and rapid changes at the battlefield environment have generated additional difficulties in decision making in defense. Decision making of commanders is generally based on intuition, judgment and experience, due to indeterminate engagement area. The decision of commander at the war is characterized by four features: muMobjective, muhiperson, multiattribute and multiperiod. Due to lack of adequate quantitative information about performance of enemy and complexity of war, commander may have depended on judgment of himself rather than analytic methods. For arriving at rational decisions, a number of algorithms have been developed. In this thesis The Analytic Hierarchy Process (AHP) was used as a decision support tool for comparing the performance of Turkish self-propelled guns with the Russians' and determining the modernization of self-propelled guns. Generated methodology will satisfy the need of decision makers for comparing the weapon systems and determining the characteristics that have deficiencies, of which must be modernized. XI