Antiepileptik etkili sodyum valproat ve klonazepam'ın sıçanlarda bazı kan parametreleri ile karaciğer ve böbrek dokularına histopatolojik etkileri
The Effects of antiepileptic sodium valproate and clonazepam on some blood parameters and histopathological liver and kidney tissues in rats
  1. Tez No: 121708
  2. Yazar: TÜRKAN DİNÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHDETTİN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
IV ANTİEPİLEPTİK ETKİLİ SODYUM VALPROAT VE KLONAZEPAM'IN SIÇANLARDA BAZI KAN PARAMETRELERİ İLE KARACİĞER VE BÖBREK DOKULARINA HİSTOPATOLOJİK ETKİLERİ Türkan Dinçer Biyoloji Bölümü, Yüksek Lisans Tezi, 2002 Tez Danışmanı: Yrd. Doç.Dr. Vahdettin BAYAZIT ÖZET Değişik dozlarda sodyum valproat ve klonazepamın bazı kan parametreleri ile karaciğer ve böbrek dokularına histopatolojik etkilerini araştırma gayesiyle yapılan bu çalışmada, ağırlıkları 270-300 gr olan 7-8 aylık, 25 adet dişi Sprague-Dawley cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubu olan 1.gruba 0.5 mi serum fizyolojik, Il.gruba 150 mg/kg sodyum valproat, Iü.gruba 300 mg/kg sodyum valproat, IV.gruba 0.25 mg/kg klonazepam, V.gruba 0.50 mg/kg klonazepam 7 gün süresince her gün aynı saatte intraperitoneal olarak verildi. Deney süresinin bitiminde kan hücreleri sayımı yapıldı ve son olarak karaciğer ile böbrekleri histopatolojik yönden incelendi. 300 mg/kg sodyum valproat verilen III.grubun lökosit, eritrosit sayılarında, hematokrit değerinde ve ortalama eritrosit hacminde azalma görülse de kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan önemli fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF ANTTEPILEPTIC SODIUM VALPROATE AND CLONAZEPAM ON SOME BLOOD PARAMETERS AND fflSTOPATHOLOGICAL LIVER AND KTONEY TISSUES IN RATS Türkan Dinçer Biology Department, M.S. Thesis, 2002 Thesis Supervisor : Assist. Prof.Dr. Vahdettin BAYAZIT SUMMARY In this study, the effects of sodium valproate and clonazepam at different doses were investigated on some blood parameters and liver and kidney tissues histopathologically. 25 female rats (Sprague Dawley), aged 7-8 month and weighing aproximately 270-300 gr were used. The animals were divided into 5 groups. 0.5 ml physiologic saline was given intraperitoneally to the first group which was the control ; 150 mg/kg sodium valproate to second group, 300 mg/kg sodium valproate to HI rd group, 0.25 mg/kg clonazepam to IV th group and 0.50 mg/kg clonazepam to V th group respectively, for 7 days at the same time. At the end of the investigation period, blood cells were counted and finally livers and kidneys of these rats were investigated histopathologically. There wasn't significant difference statistically between control and HI rd group which was treated with 300 mg/kg sodium valproate though the number of erythrocyte, leukocyte, value of haematocrit and mean corpuscular volume showed decrease.