Darbeli-DC güç kaynağı kullanılarak CFUBMSIP ile büyütülmüş MoS2-Ti kompozit filmlerin yapısal, tribolojik ve mekanik özelliklerinin karakterizasyonu
The Characterization of structural, tribiological and mechanical properties of MoS2-Ti composite films deposited by CFUBMSIP using pulsed-DC power supply
- Tez No: 121721
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN EFEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Y. Lisans Tezi DARBELİ-DC GÜÇ KAYNAĞI KULLANILARAK CFUBMSIP İLE BÜYÜTÜLMÜŞ M0S2-Tİ KOMPOZİT FİLMLERİN YAPISAL, TRİBOLOJİK ve MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN KARAKTERİZASYONU Ferhat BÜLBÜL Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. İhsan EFEOĞLU M0S2 kaplamalar katı yağlayıcı olarak çok geniş bir kullanım alanı olmasına rağmen, onların neme karşı aşırı duyarlılıkları daha düşük aşınma ömrü, daha yüksek ve daha kararsız sürtünme katsayıları göstermelerine sebep olmaktadır. Bu nedenle MoS2'nin özellikleri, az miktarda Ti ilavesi ile iyileştirilebilmektedir. Taguchi deney tasarım yöntemindeki L9 (34) deney planına göre, D2, 440C ve 52100 çelik taban malzemeler, kapalı alan dengesiz manyetik alanda sıçratma (CFUBMS) ile darbeli-DC (pulsed-DC) güç kaynağı kullanılarak M0S2-Tİ filmler ile kaplandı. Büyütülen kompozit filmlerin yapısal, tribolojik ve mekanik özellikleri X ışını kırınımölçer, optik ve taramalı elektron mikroskop, enerji dağılım spektrometre, pin-on- disk aşınma cihazı ve mikrosertlik cihazı kullanılarak incelendi. Büyütülen M0S2-Tİ kompozit filmler, literatürde belirtilen saf M0S2 filmlerden çok daha iyi tribolojik özellikler göstermiştir. Darbeli doğru akım güç kaynağının kullanımı ile, yoğun, düzgün ve çok kaliteli filmlere ulaşılmıştır. Özellikle düşük Ti içeriği ve taban malzeme yüzeyine paralel (002) tercihli yönlenmesi yüksek olan filmlerde çok yüksek aşınma ömürleri elde edilmiştir. Yapılan uzun süreli örnek aşınma ömrü testlerinde, literatürdeki değerler ile karşılaştırıldığında, daha düşük sürtünme katsayıları ve daha yüksek aşınma ömürleri görülmüştür. 2002,111 sayfa Anahtar kelimeler : Katı yağlayıcı, M0S2, fiziksel buhar kaplama, darbeli-DC, triboloji
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE CHARACTERIZATION OF STRUCTURAL, TRIBOLOGICAL AND MECHANICAL PROPERTIES OF MoS2-Ti COMPOSITE FILMS DEPOSITED BY CFUBMSIP USING PULSED-DC POWER SUPPLY Ferhat BÜLBÜL Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. İhsan EFEOGLU Although M0S2 coatings have a great usage field as solid lubricant, their highly sensitivity to humidity brings about a short-life, considerably higher and more erratic friction coefficents. Therefore the properties of M0S2 coaitngs can improve by the co- deposition of a small amount titanium. According to L9 (34) experimental plan based on Taguchi Method, M0S2-Tİ films were deposited onto D2, 440C and 52100 steel substrates by closed-field unbalanced magnetron sputtering ion plating using pulsed-DC power supply. The mechanical, structural and tribological properties of grown composite films were investigated by means of x-ray diffractometer (XRD), optical and scanning electron microscopies (SEM), energy dispersive spectrometer (EDS), pin-on-disc wear tester and microhardness tester. Deposited M0S2-Tİ composite films has shown much better tribological properties than that of pure M0S2 coatings stated at literature. Very dense, smooth and high-quality films were obtained by pulsed-DC supply. Excellent wear lifes were acquired on films with low Ti content and pronounced (002) preffered basal orientation parallel to substrate surface, specially. At typical long-term wear life tests performed, lower friction coefficents and higher wear lifes were seen when compared with literature data. 2002,111 pages Keywords : Solid lubricant, M0S2, physical vapour deposition, pulsed-DC, tribology