Effects of some storage contidions and additives on quality and stability of Sucuk (Turkish dry-fermented sausage)
Bazı saklama koşullarının ve katkı maddelerinin sucuğun kalitesi ve dayanırlılığı üzerine etkileri
  1. Tez No: 121727
  2. Yazar: HÜSEYİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
BAZI SAKLAMA KOŞULLARININ VE KATKI MADDELERİNİN SUCUĞUN KALİTESİ VE DAYANIKLILIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ BOZKURT, Hüseyin Doktora Tezi, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Osman ERKMEN Aralık 2002, 219 sayfa Bu çalışmada, sucuklarda olgunlaşma ve saklama (20, 30, ve 40°C'de % 50, 65 ve 80 nisbi nem'de) sürecinde meydana gelen mikrobiyal, kimyasal ve duyusal değişimleri takip etmek için aerobik bakteri (APC), laktik asit bakteri (LAB) ve küf ve maya sayılan; pH, 2- tiobarbitürik asit (TBA) sayısı, nitrosomyoglobin dönüşüm oranı, kalıntı nitrit miktarı, ve biyojenik aminlerin oluşumları belirlenmiş ve toplam duyusal kalite analizleri yapılmıştır. Bu analizler piyasadan toplanan, fabrikada ve geleneksel olarak üretilen (kasaplardan toplanan) sucuklarda da tespit edilmiştir. APC ve LAB sayılarının olgunlaşma süresinin ilk on gününde arttıkları (P0.05) tespit edilmiştir. 1,7- diamino heptan, serotonin, spermidin ve spermin miktarlarının sucukların olgunlaşma ve saklama süreleri boyunca sırasıyla 0.00-43.54, 0.00-57.26, 0.00-30.60 ve 0.00-31.29 mg/kg değerleri arasında değiştiği bulunmuştur. Sucukların toplam duyusal kalitesi olgunlaşma süresinin ilk günlerinde artmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF SOME STORAGE CONDITIONS AND ADDITIVES ON QUALITY AND STABILITY OF SUCUK (TURKISH DRY-FERMENTED SAUSAGE) Bozkurt, Hüseyin Ph. D. in Food Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Osman ERKMEN December 2002, 219 pages In this work, aerobic plate counts (APC), mold and yeast counts and lactic acid bacteria (LAB) counts; pH values, 2-thiobarbituric acid (TBA) values, nitrosomyoglobin conversion rate, residual nitrite level and biogenic amine formations; and overall sensory quality were monitored for microbial, chemical and organoleptic changes in sucuk (Turkish dry-fermented sausage) during the ripening and storage periods (20, 30 and 40°C with 50, 65 and 80 % RH). These analyses were also determined in sucuks collected from local markets (firm-made) and butchers (traditional). APC and LAB increased (P0.05) on the reduction of APC. Additives (nitrite, nitrate, a- tocopheroL ascorbic acid, potassium sorbate, potassium pyrophosphate, di-potassium hydrogen phosphate) had significant effect on the reduction of APC, LAB, and mold and yeasts counts. Increasing the storage temperature and % RH increased APC and LAB count significantly (P0.05) on the tryptamine and polyamines (spermidine and spermine) formation. It was observed that 1,7-diamino heptane, serotonin, spermidine and spermine concentrations were changed between 0.00-43.54, 0.00-57.26, 0.00-30.60 and 0.00- 3 1.29 mg/kg, respectively, in sucuks during the ripening and storage periods. Overall sensory quality increased during the first days of ripening. The lowest overall sensory quality was observed in sucuk type Al. Starter culture and additives increased (P tocopherol reduced the lipid oxidation; and phosphates improved textural properties of sucuks. Empirical equations were used to predict the chemical, microbial and overall sensory qualities of sucuks during the storage periods. It was found that empirical equations were well fitted to the experimental data. Traditional sucuks had higher APC, and mold and yeasts counts than that of firm-made sucuks.