Tam ve yarı medulla spinalis kesili sıçanlarda reserpinin glandula suprarenalislerde total katekolamin seviyelerine etkisi
The Effect of reserpine on the total catecholamine levels of adrenal glands in the rats with spinal cord transection and hemisection
  1. Tez No: 12174
  2. Yazar: İ.HAKAN OYGUCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKAN EREM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Çalışmamızda simpatoadrenal sistemin aktivasyonu sonucu sol ve sağ gl. suprarenal islere gelen preganglioner simpatik innervasyonun simetrisi araştırıldı. Deneylerde 38 dişi sıçan kullanıldı. Simpatoadrenal sistemin aktivasyonu için N.splanchnicus yoluyla oluşturduğu refleks nörojenik sti- mülasyonla adrenal medulladan katekolamin boşalımına neden olan Reserpin kullanıldı. Th2-Th3 seviyesinden yapılan tam, sol-yarı ve sağ-yarı medulla spinalis kesileri sonrasında sol ve sağ gl. suprarenalis'lerin ayrı ayrı total katekolamin düzeyleri ölçülerek nörojenik stimülasyon sonrasında ger çekleşen katekolamin salınımı kontrol grubuna göre değerlendirildi. Reserpin medulla spinalis'te keşi yapılmamış grupta %34 lük bir kate kolamin salınımına neden oldu. Ayrıca bu grupta sol ve sağ bezler total CA değerleri ortalaması arasında anlamlı fark yoktu. Tam medulla spinalis ke sileri Reserpinin bu etkisini yarı yarıya engelledi. Reserpin' in adrenome- düller chromaffin hücreler üzerine olan direkt etkisi nedeniyle bu engelle me tam olarak gerçekleşmedi. Bu grupta'da sol ve sağ bezler total CA değer leri ortalamaları arasında anlamlı fark yoktu. Medulla spinalis'te sol-yarı ve sağ-yarı keşi yapılmış gruplarda re serpinin neden olduğu CA boşalımının sağlam taraftaki bezlerde daha fazlagerçekleştiği görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF RESERPINE ON THE TOTAL CATECHOLAMINE LEVELS OF ADRENAL GLANDS IN THE RATS WITH SPINAL CORD TRANSECTION AND HEMISECTION This study was made on the symmetry of the preganglionic sympathetic innervation leading to the adrenal glands through the activation of the sympathoadrenal system. Thirty-eight female rats were investigated. In order to activate the sympathoadrenal system, Reserpine inducing the secretion of CA from the adrenal medulla through reflex neurogenic stimulation by splanchnic nerve was administrated. After the transection and left and right hemisection of the spinal cord at the level of Th2-Th3 the secretion of CA as a result of neurogenic stimulation was compared to the control group by examining the CA levels of the right and left adrenal glands separately. It was found that Reserpine caused a 34 % CA secretion in the group with the intact spinal cords. There was found no significant difference in the average of CA levels of the right and left glands. It was also found that the transection of the spinal cord decreased the effect of Reserpine at the rate of 50 %. Due to the direct effects of Reserpine on the adrenomedullar chromaffin cells, this rate did not occur at higher levels. There was no significant difference in the average of total CA levels of the right and left glands of this group, either. The secretion of CA induced by Reserpine in the groups with left and right hemisected spinal cords was found higher in the glands of the intact sides.