Anadolu Selçuklu Devletinde ikbal devri I. Alaeddin Keykubad Dönemi
The Ascension period of Anatolian State of Seljuk-Period of I. Alaeddin Keykubad
  1. Tez No: 121761
  2. Yazar: SABAHAT ORAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖZKUYUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET I.Gıyaseddin Keyhüsrev'in ortancı oğlu olarak 1190 yılı civarında dünyaya gelen I. Alaeddin Keykubad, 1220 yılında Anadolu Selçuklu Devleti tahtına oturdu. Alaeddin Keykubad, ülkeyi ticari yönden geliştirebilmek için Akdeniz ve Karadeniz bölgelerine seferler tertip etti. Güney-Kuzey ticaret yolunu kontrol altına aldı. Anadolu'da iç huzuru sağlamak adına itaati kabul etmeyen Mengücekler, Artuklular gibi beylikler üzerine yürüyerek, memleketin bu bölümlerinde huzuru sağladı. Ülke bütünlüğünü tehdit eden Celâleddin Harezmşah'ı, 10 Ağustos 1230 yılında Yassı Çimen mevkiinde büyük bir yenilgiye uğrattı. Harezmşahlar Devleti' nin ortadan kalkması Anadolu Selçuklu Devleti ile Moğollar'ı karşı karşıya getirdi. Bundan sonra Moğollar'ın Anadolu'ya yönelik akınları söz konusu oldu. Moğollarla yapılan mücadeleler ve keşif hareketleri sonucunda Moğollar'ı Anadolu'ya, Gürcüler'in sevkettiği anlaşıldı. Gürcüler üzerine sefer yapıldı. Gürcü kraliçesi, itaatini arz etti. Ardından Eyyübiler'in elinde harap duruma düşen Ahlat alındı. Eyyübiler, bu bölgenin Selçuklular' in eline geçmesini kabullenemediler. Alaeddin Keykubad'a karşı cephe oluşturdular. 1234 yılında Harput önlerinde yapılan savaşta Eyyübiler' i yenilgiye uğratan Sultan, Eyyübi seferinin ikinci safhasını başlatmak için ordusunu, 1237 yılında Kayseri'nin Meşhed Ovası'nda topladı. Bu arada aynı yılın Ramazan ayında Kayseri, Alaeddin Keykubad'a sulh için gelen elçilerle doldu. Bunlar arasında Eyyübi, Moğol ve Halifelik elçileri de vardı. Sultan, Kayseri' de elçiler için bir ziyafet düzenletti. Bu ziyafet sırasında ikram edilen kuş etini yiyince rahatsızlandı ve 31 Mayıs 1237 yılında vefat etti. Bu dönem, Anadolu'nun hızla Türkleştiği, sınırların genişlediği, ticari ve kültürel faaliyetlerin önem kazandığı bir devir olarak Anadolu Selçuklu Tarihi'nde iz bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Alaeddin Keykubad I, who was born on around 1190 as the second child of Gıyaseddin Keyhüsrev, has taken up his place on the throne of Anatolien Seljuk State. Alaeddin Keykubad, has arranged campaign to the Mediterranean and the Black Sea Regions, in order to improve the country, from the point of trade. Has taken under control the Trade way of South-North. In order to ensure the peace, he has walked towards the principalities like Mengücekler and Artuklar, who didn't accept the obedience, and ensured the peace on this part of the country. Has beated Celaleddin Harezmşah, who has threated the wholeness of the country, on 10'th August 1230 at Yassı Çimen place. Being done away with the State of Harezmşahlar, has brought face to face the Anatolien Seljuk State with the Mongolian. Henceforce, the attacks of Mongolians to Anatolia were to be discussed. On the result of this struggles and reconnaissance with the Mongolians, it has been understood that the Georgians did impel the Mongolians to Anatolia. Campaigns towards the Georgians has started. The quenn of Georgian has presented her obedience. Immediately after, Ahlat were taken, which were ruined by the Eyyübiens. The Eyyübiens coldn't accept thet this region were taken by the Seljuks, and formed a group opposed to Alaeddin Keykubad. The Sultan has beaten the Eyyübians on 1234 in Harput, and has gathered his army on 1237 in Meşhed plain of Kayseri in order to start the second stage of the campaign against the Eyyübians. Mean while at Ramazan month of the same year, Kayseri, were overflowing with envoys (ambassador) who were coming for peace to Alaeddin Keykubad. Eyyübi, Mongol and envoys of caliphate were also among them. The Sultan has arranged feast in Kayseri, for the envoys. As he has eaten the bird which was offered him during this feast, he felt ill and died on 31 May 1237. This period of time, impressed in the history of Anatolien Seljuk State as a period of being rapidly Türkicized, the borders being widend, commercial and cultural activities having gained importance.