Albay Talat Aydemir'in darbe girişimleri
  1. Tez No: 121762
  2. Yazar: AYTEN GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
ÖZET 1950'li yılında iktidara gelen Demokrat Parti döneminde siyasi, sosyal ve ekonomik alanında yaşanan gelişmeler, beklenen demokrasiye cevap vermemiştir. Aksayan demokrasi esaslarının getirdiği ortama sıcak bakmayan Ordu, memnuniyetsizliğini 27 Mayıs 1960 darbesi ile dile getirmiştir. Darbe sonrası ülkede gerçekleştirilen faaliyetler demokrasi adına yapılmıştır. Ancak, bu faaliyetleri yeterli bulmayanlar, darbe öncesi oluşturdukları komitelerini harekete geçirmişlerdir. Bunlardan biri olan Albay Talât Aydemir, 1960 darbesinin devamı niteliğinde iki darbe girişimini gerçekleştirmiştir. Yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi'nin karanlık kalan taraftarların aydınlatılmasına az da olsa katkıda bulunma ve Türkiye'deki darbeler hakkında, araştırmacılara kaynaklık etme gayesini gütmüştür. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Albay Talât Aydemir'in hayatı hakkında bilgi verilmiş, ilk darbe girişimi öncesi Türkiye'deki siyasi gelişmeler anlatılmıştır. ikinci bölümde Albay Talât Aydemir'in ilk darbe girişimi (22 Şubat 1962), yer almış ve bu darbeyi hazırlayan gelişmeler ve darbenin Türk ve Avrupa kamuoyundaki yankıları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölüm olan“Albay Talat Aydemir'in ikinci darbe girişimi (20-21 Mayıs 1963)”kısmında ise ikinci darbenin sebepleri, oluşumu ve darbe sonrası gelişmeler belirtilmiştir. Dördüncü bölümde de, Albay Talât Aydemir ve arkadaşlarının, 21 Mayıs darbesine karışan Kara Harp Okulu öğrencilerinin yargılanmaları anlatılmış ve günümüzdeki durumlarına kısaca değinilmiştir. Giriş bölümünde ise Türkiye'de Ordu-siyaset ilişkileri hakkında genel bilgi verilmiş, özellikle 1960 darbesini hazırlayan gelişmeler üzerinde durulmuştur. Ayten GÜLER
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Political and Economical field that does not answer expecting democracy which Democrat Party has been lived experiment during Democrat Party was current government by 1950. The Armed Forces was not satisfy with the environment which was created by the delayed Democracy by the result of this 27 May military ocup was reached. The activities which was realized all around the country, has done on behalf of the Democracy. However a group of unsatisfied people has started the committees in action which was in underground. One of them was Colonel Talât Aydemir has attended two times military ocups as continuetion of 1960's military ocup. The main aim of this dissertation is to help to clarify the some unclear points of THE REPUBLIC OF TURKEY'S HISTORY and We also intend, to keep this desertion as a source for the new researchers. Our study contains four parts. In the first part; We tried to give information about Colonel Talât Aydemir's life and the political progresses before the first rebellion. Second part contains information's about the first attempt of rebellion by Colonel Talât Aydemir (22.02.1962) and the improvements which prepare this insurrection and the reflections of this attempt on Turkish and European committee. Third part contains information's about the second attempt of insurrection by Colonel Talât Aydemir (20-21.5.1963) and the reasons of this attempt and the formation of rebellion and the improvements which happened after the rebellion. In fourth part the judge phase of Colonel Talât Aydemir and his supporters and Military Academy students who involved the 21 May rebellion was explained. In entry part which is noticed first of all that has given to information about the 1960 military coups and general information about Army Policy relationship in Turkey.