Dijital bankacılık kapsamında Türkiye'de fintech inovasyonu ve uygulaması: Rusya sektör karşılaştırması
Fintech inovation and its implementation in Turkey within the context of digital banking: Russi̇a sector compari̇son
  1. Tez No: 605747
  2. Yazar: OĞUZHAN KAYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SALDANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dijitalleşme kapsamında fiziksel bağlantılı geleneksel bankacılık faaliyetleri yerini elektronik tabanlı hizmet kanallarına bırakmaktadır. Böylece, dijitalleşme sürecinin temelini oluşturan bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelere adapte olmak isteyen bankalar; şube merkezli fonksiyonlar yerine selfservis, internet, telefon ve mobil bankacılık alternatif hizmet dağıtım kanalları uygulamaya başlamıştır. Ancak, 2008 küresel finans krizi sonrası bankacılık sektörüne yönelik güven duygusunun zedelenmesi ve geleneksel bankaların dijitalleşme kapsamında hizmet dağıtım kanallarını çeşitlendirememesi sonucunda, sektörün müşteri ihtiyaçlarına yeterli düzeyde cevap veremediği anlaşılmıştır. Yetersizliklerin giderilerek müşterilere daha etkin finansal hizmet deneyimi sunma amacıyla ''Finansal Teknolojiler'' olgusu ortaya çıkmakta ve teknoloji odaklı FinTech girişimleri bankacılık alanında faaliyetlerine başlamaktadır. Tez çalışmasında yapay zekâ, nesnelerin interneti, blok zinciri teknolojilerinden yararlanarak kripto para, açık bankacılık, akıllı sözleşmeler, eşler arası borçlanma, kitlesel fonlama, robot danışmanlık uygulamaları geliştiren finansal teknoloji inovasyonu, ulusal ve uluslararası örneklerle açıklanmıştır Çalışmada gelişim potansiyeline sahip bölgesel merkez olma hedefleri yürüten Türk ve Rus finansal teknoloji ekosistemi karşılaştırılmalı olarak araştırılmıştır. Türk ve Rus finansal teknoloji ekosisteminin gelişim eğilimleri açısından farklılıkları, benzerlikleri, sürdürülebilir bir işleyişe ve Avrupa pazarında rekabet gücü elde etme açısından avantajlara sahip olma durumu incelenmiştir. Küresel Finans Merkezleri İndeksi, İş Yapma Kolaylığı İndeksi, Küresel İnovasyon İndeksi, Küresel Rekabet İndeksi, Finansal Piyasa Gelişim İndeksi gibi önemli gösterge verilerinden elde edilen bulgulara göre; Türk ve Rus finansal teknoloji ekosistemi dönemsel eğilimler açısından belirgin farklılıklar ve kendine özgü jeopolitik avantajlar barındırdığı tespit edilmiştir. Deloitte tarafından hazırlanan ''Connecting Global FinTech: Interim Hub Review araştırma raporu incelendiğinde, Rusya'nın az bir performans farkıyla Türkiye'den daha iyi bölgesel finansal merkez olma performansına sahip olduğu anlaşılmıştır Ülkemizde finansal teknoloji inovasyonu süreci görece oluşum aşamasında olup, bu alanda girişim ekosistemini oluşturmaya yönelik planlama çalışmaları devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Physically-linked traditional banking activity, within digitalization, has given its way to electronic based service channels. Thus, the banks intending to adapt accordingly to the advencements in the information and communication technologies, which by the way form the basis of the digitalization process; have started to administer alternative service distribution channels like self-service, internet, telephone and mobil banking instead of branch-based functions. However as a result of the decrase in the confidence in banking sector after the 2008 global financial crisis and the inability of traditional banks to diversify service delivery channels within the scope of digitalization, it was finally accepted that the sector could not respond to customer needs adequately. A case, called as ''Financial Technologies'' just emerges with the aim of eliminating the incompetency and providing a more effective financial service experience to the customers, so that the technology-oriented FinTech initiatives starts to operate in the banking sector. In the thesis the Financial Technologies inovation facilitating from block chain, internet of things, artificial intelligence technologies to develop crypto money, open banking, smart contracts, peer-to-peer lending, crowdfunding, robot consultancy applications, is explained with the help of national and international examples. In the study, Turkish and Russian financial technology ecosystems aiming to become the regional center with the development potential are being investigated comparatively. They are being examined in terms of differences and similarities in their proggressional tendencies, advantageousness of having sustainable functioning and gaining competitive strength in the European market. According to the findings obtained from important indicator data such as Global Financial Centres Index, Ease of Doing Business Index, Global Innovation Index, Global Competition Index, Financial Market Development Index, it's been confirmed that Turkish and Russian financial technology ecosystems possess significant differences and unique geopolitical advantages in terms of their periodical trends. When the report named "Connecting Global FinTech: Interim Hub Review'' surveyed by Deloitte is examined, it is noticed that Russia by a norrow margin is having a better performance than Turkey in being a regional financial center. Having the operations of financial technologies innovation in a relative formation stage in our country, planning towards establishing the initiative ecosystem in this field still is going on.