Bireysel bankacılık ve Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 21105
  2. Yazar: MEHMET KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER LALİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
ÖZET Günümüzde bankalar, firmalara verilen bankacılık hizmetlerinin yanında, bireysel bankacılık hizmetleri adı altında doğrudan doğruya kişilere yönelik bir dizi hizmet sunma yoluna da gitmektedirler. Tüketici kredileri, ticari kredilerden farklı olarak bir mal ve hizmetin satın alımı için yada herhangi bir ihtiyacın karşılanması için ticari amaçlar dışında kullanılmak üzere bireylere verilmektedir. Otomobil, dayanıklı tüketim malları ve ev eşyaları alımında tüketicilere finansman sağlamak amacıyla verilen tüketici kredileri yanın da hane halkının eğitim harcamaları, sağlık ve seyahat masraflarını ve hatta sigorta primlerini finanse eden tüketici kredileri de kullandırılmaktadır. Doğrudan bireylere yönelik bir başka hizmet kredi kartı uygulamasıdır. Kredi kartları sayesinde kişiler yanlarında nakit taşımalarına gerek kalmaksızın ödeme yapmakta, mal ve hizmet bedellerinin ödenmesini bir süre geciktirebilmekte ve isterlerse ödenmesi gereken miktarın belli bir bölümünü kredi geri ödemesi olarak daha uzun vadede yapabilmektedirler. Günümüzde farklı olanaklar sunan çeşitli kart türleri vardır ve elektronik dünyasında ki gelişmeler, kart kullanımının yaygınlaşması üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır. Elektronik aletlerin ve iletişim sistemlerinin gelişmesiyle birlikte, önceden bireylerle bankalardaki memurlar arasında yüz yüze bir ilişkiyi gerektiren işlemlerin bir kısmını, günümüzde müşteriler doğrudan doğruya otomatik vezne makinalarını kullanarak gerçekleştirmektedir. Satış noktasından elektronik fon transferi sistemlerinin kullanıma sunulmasıyla alışveriş anında müşterinin kendi banka hesabından satıcının banka hesabına transfer yapılmasımümkün olmaktadır. Dünyada yeni bir uygulama olan ev ve ofis bankacılığı ise kişilerin evlerinden bilgisayarlarını veya özel televizyonlarına bağlı bir terminali kullanarak, bazı bankacılık hizmetlerine, banka şubelerine gitmeye gerek kalmaksızın ulaşmalarını sağlamaktadır. Sayılan bu hizmetlerde otomasyonun payı önemli ölçüde artmıştır. Buna paralel olarak hizmet sunumu hız kazanmış ve müşteriler bu. hizmet verme sürecine doğrudan katılır olmuşlardır. Türk bankacılık sektörünün gündemine 1980'lerde giren ve uygulanmasına 1988 yılından itibaren yoğun bir şekilde başlanan bu hizmetler, günümüzde önemli bir piyasa haline gelmiştir. Halen gelişme aşamasında bulunan bu hizmetler, ülkemizde yoğun rekabetin de etkisi ile tüketicilerin haklarının korunmasını da gündeme getirmektedir.
Özet (Çeviri)
1 1 1 SLMMRY Nowadays the bajiks has began to offer services to the individuals directly under the name of“individual banking services”besides the firms. Consumer loans being different from commercial loans given to the individuals to purchase a commodity and service or to meet needs of them except commercial purposes. Consumer loans not only used to finance the purchase of the car, durable and housing goods of the consumers, but also, it is used to finance the education expenditure, health and travelling charges and insurance premium of the households. Another service for the individuals is the credit card application. By the credit cards, individuals can make payment without bearing cash, can delay the payment of the value of the goods and services and they wish, they can pay certain part of the amount, which should be paid, as credit repayment in the long term. Today there are very kinds of credit cards offering different opportunities and improvements in the electronics world have positive impacts on the spreading of the credit card usage. With development of electronics and communication systems, some part of the banking operations, which required face - to - face relation between the officer and the customer in the past, can be realized with the utilizing of Automated Teller Machines (ATMs) directly by the customer today. Also, by utilizing the Electronic Funds Transfer at the Point of Sale (EFTPOS) systems, it is possible to transfer the money from the customer's bank account to the seller's bank account at the shopping time. In addition, home and office banking is a new application in the world. This system allows individualsIV to reach some banking services at their home by using their computers or their terminals linked to their special televi sions. As seen above mentioned services, the share of automation on their development has increased. After this, service supply sped up and the customers participated this process directly. This services, which entered into Turkish banking sector in the 1980's and began to spread out since 1988, have made significant progress and become important market in this days. This developing services put the protection of the consumers rights, which are under the effects of intensive competition in our country, on the agenda.