İletişim estetiği (1960 ve sonrası)
Communication aesthetic (1960 and then)
- Tez No: 121786
- Danışmanlar: DOÇ. MELİH GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
IV“İletişim Estetiği”adını taşıyan bu çalışma, medyanın ve sanatın birbiriyle olan ilişkilerini incelemektedir. 1 974-1 980 arasında Fred Forest tarafından sosyolojik sanat grubu adı altında bir etkinlik olarak ortaya ortaya çıkmıştır. Avrupa ve Amerika'da 1970 'de çıkış yapan sanatçılar arasında Beuys, Jenny Holzer, Fishel, Micheal Jeurniyak, Oldernburg, Chris Burden gibi sanatçıların çalışmaları medya ve kamoyunu yönlendirme olanaktan sağlıyor. Çalışmalar gazete, televizyon, reklam afişi, işaret panoları, bilboardlar, internet gibi teknolojik araçlar kullanılarak bunları diğer disiplinlerle birleştirmişlerdir. ( video art, enstalasyon..gibi) Bu çalışmayı yaparken; i. Bölümde Günümüz sanatında teknoloji ve sanatçı arasındaki ilişki incelenmiştir. Estetik kavramının, iletişim teknolojisindeki yeri incelenmiştir. Günümüz sanatında sanatçı ve teknoloji arasındaki ilişki incelenmiştir. II. Bölümde Genel olarak iletişim kavramının tanımı yapılarak kitle iletişim araçlarının geçirdiği tarihsel süreç incelenmiştir, bu bağlamda yeni medya olgusu belirtilmiştir. III. Bölümde Günümüz sanatında iletişim araçlarının (radyo, televizyon, afiş, fotoğraf, internet gibi) sanat nesnesi olarak kullanımı ve kavramsal sanatla olan ilişkisi incelenmiştir. Sonuç bölümünde sanat ve medya arasındaki ilişkinin araştırıldığı bu tezde medyanın sanatı nasıl kendine dönüştürdüğü, kullandığına ilişkin saptamalar örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work which carries the aesthetics of communication studies the relation ship between media and art. Between the years 1974 and 1980, there was a etkinlik called“sociologic art group”started by Fred Forest. Among the artist who emerged in Europe and United States, in 1970, were Beuy, Jenny Holzer, Fishel, Michael Jeurnniyak and Oldemburg. The works of artists such as Chris Burden provides opportunties for guldence to media and public opinion. Thorough technologic media such as newspapers, television, advertisement posters, sign bilboards and internet, they fused them with other disciplines (e.g. video art, enstalasyon...). During this study; In Part 1, the historical span of public communication tools are examined via a general identification of the term“communication”, thus, the concept of new media is stated. In Part 2, the relationship between technology and artist in todays' art is examnied just as the relationship between artist and technology. Also, the concept of aesthetics as a part of communication technologies is studied. In Part 3, the communication tools (such as radio, television, poster, fotograph and internet) as objects of art, and their relation to conceptual art are examined. In this thesis which studies the relationship between art and media, in the conclusion part, how media transformes art to itself and uses it are described via examples.