Mimar Sinan Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi interaktif multimedya CD-ROM tasarımı
Mimar Sinan University Finearts Faculty interaktive multimedia presentation CD-ROM design
- Tez No: 121785
- Danışmanlar: PROF. DİLEK BEKTAŞ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
III ÖZET İnteraktif multimedya, metin, ses, görüntü, animasyon ve video gibi farklı medya elemanlarının çok farklı biçimlerde biraraya gelmeleriyle oluşan, bilgisayar tabanlı yeni bir medyadır. İnteraktif multimedyanın çağımızın yeni iletişim yöntem lerinden olduğunu beş nedenle açıklayabiliriz. Birincisi, bilgisayar ve tele komünikasyon sistemlerinin tüm olanakların araştırıp güçlü birleşimler sunan bir medyadır. İkincisi, etkileşimli olduğu için çalışabilmesi için kullanıcıdan aktif olarak bir çaba gerektirir. Üçüncü olarak, başı, ortası ve sonu olmayan doğrusal olmayan bir yapısı vardır. Dördüncü olarak birçok farklı şekilde biraraya gelen değişik medyaları barındırır. Son olarak, interaktif multimedya projesi hazırlandığı teknoloji ile kullanılıp tecrübe edilebilir. * Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi özelinde interaktif multi medyanın olanaklarını, sorunlarını araştırıp, 21. yüzyılın yeni görsel iletişim yöntem lerinden olarak, tanıtım alanında yeni çözümler önermek amaçlanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: interaktif multimedya, bilgisayar, görsel iletişim, world wide web, internet, tasarım, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 1 Bob COTTON, Richard OLIVER, Understanding Hypermedia 48
Özet (Çeviri)
rv SUMMARY Interactive multimedia is a computer based media with the combination of text, photography, sound, animation, video and image. There are five main reasons why interactive multimedia is a radically new communications medium. Firstly, it is a digital medium mat can exploit all the opportunities offered by the powerful com bination of computers and telecommunication technologies. Secondly, it is interac tive, requiring active contributions from its users in order to function. Thirdly, it is non-linear with no beginning, middle or end. Fourthly, it employs multiple media that can be brought together in a variety of different combinations. And finally, the same technology mat is used to experience it can be used to create it. The purpose of this interactive multimedia project is to explore the possibili ties, problems and solutions of interactive multimedia design as one of the new visual communication methods of 21st century, under the topic of Mimar Sinan University Fine Arts Faculty. KEY WORDS: interactive multimedia, computer, visual communication, world wide web, internet, design, Mimar Sinan University Fine Arts Faculty