Heykelde büyütme teknikleri ve bilgisayar destekli uygulamalar
Sculpture enlarging and computer aided applications
- Tez No: 121790
- Danışmanlar: PROF. FERİT ÖZŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada tarihsel süreç içerisinde kullanılmış ve günümüzde de kullanılmaya devam edilen büyütme ve kopyalama yöntemlerinin ulaştığı son nokta hedeflenmiş, kullanılan yöntemlerin mekanik olarak uygulama esasları ele alınmıştır. Ayrıca dökümanter çalışmalar içerisinde yer almayan bunun yanısıra bazı Türk heykeltraşları tarafından bilinen ve kullanılan, Sadi Çalık ve Hüseyin Gezer tarafından geliştirilmiş olan ÇALIK-GEZER aracının çalışma şekli ile birlikte tanıtılması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde basit el aletleriyle yapılan kopyalamalar ele alınmıştır. Karmaşık bir düzenek gerektirmeyen bu yöntemlerin ardından ikinci bölümde daha detaylı düzenekler ve mekanik araçlar ile yapılan kopya yöntemleri açıklanarak günümüzde uygulanan en son yöntemlere kadar getirilmiştir. Son bölümde ise bilgisayar desteği ile uygulanan ve şahsen uygulaması yapılmış olan kopyalama yöntemi tanıtılmıştır. Basitten karmaşık yöntemlere doğru gelişen tekniği irdeleyen bu araştırma, tekniklerin kullanıldığı coğrafya, sanatsal akım veya kültürel dönemlere ait bilgilere değinmemekte daha çok heykeltraşların ve heykel öğrencilerinin teknik altyapısının gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır Sonuç olarak kopyalama tekniklerinin anlatıldığı bazı kaynaklardaki dağınık bilgiler bir araya getirilmiş ve bu kaynaklarda yer almayan eklentiler yapılarak günümüzde tanınmayan ya da endüstriye ait olduğu düşünülen sistemlerin heykel sanatının hizmetine girebileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Heykel, Kopya, Yöntem, Teknik, Bilgisayar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been aimed, in this study, the latest point of the copying and enlarging methods which has been used within the historical process and are still being used today, and the principles of mechanical applications of these methods used have been tackled. Furthermore, the operation principle and promotion of CALIK-GEZER device which does not take place among documentary studies, but were known and have been used by some Turkish sculptors, and have been developed by Sadi Calik and Hüseyin Gezer have been intended. In the first chapter of the study, the copies made by simple hand tools have been examined. After these methods which do not need a complex mechanism, the copying methods which are made by more detailed and mechanical devices have been explained in the second chapter, and have been advanced to the methods which are being used today. In the last chapter, the copying method, which is applied by computer aid and the application thereof has been carried out by me personally, has been introduced. This research which investigates the technique progressing from the simple to complex methods, does not advert to the information belonging to the geography, art trends or cultural periods which these techniques are being used, but intends to make a contribution to the development of technical substructure of the sculptors and sculpture students. Conclusively, the disorganized information in some resources, which the copying techniques are explained therein, have been compiled,, and by making additions which do not take place in these resources, it has been reached to a conclusion that the systems which are not known today or considered to be related to industry can be put in the service of the art of sculpture. KEY WORDS : Sculpture, Copy, Method, Technique, Computer mmmmLmm mersssS