Ankara kenti ve yakın çevresinde bazı doğal taş çeşitlerinden peyzaj mimarlığı çalışmalarında yararlanma
The Use of various kinds of natural stones in the city of Ankara and its surroundings in the planning of landscape architecture
  1. Tez No: 9472
  2. Yazar: PINAR ÖZDİKİCİOĞLU(KUTU)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KENTİ VE YAKIN ÇEVRESİNDE BAZI DO?AL TAŞ ÇEŞİTLERİNDEN PEYZAJ MİMARLI?I ÇALIŞMALARINDA YARARLANMA Pınar (KUTU) ÖZDİKİCİO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Yard. Doç. Dr. Halim PERÇİN 1990, Sayfa : 194 Jüri : Yard. Doç. Dr. H. PERÇİN Prof. Dr. M. BAŞAL Prof. Dr. E. GÜLTEKİN Doğal taş, endüstri devrimi ', öncesinde bütün dünyada yaygın biçimde kullanılmış bir yapı malzemesidir. Uygarlığın ilk çağlarından bu yana, çok geniş ve ayrıcalıklı bir kullanım alanı bul muştur. Doğal taşa kullanım yaygınlığı ve ayrıcalığı kazandıran, da yanıklılığı yanında usta bir elin işleme becerisine uygunluğu, renk ve doku özelliği ile belirginleşen estetik üstünlüğüdür. Ulaşım, iletişim olanaklarının artması ile sunulan malzemeler çeşitlenmiş, insanların beğenileri ve konfor beklentileri değişmiş, geleneksel yöntemler bunlara cevap veremeyince, yeni malzeme çeşitleri gündeme gelmiştir. Artan kentleşme sonucu çok sayıda insanın barınma gereksinimini karşılamak üzere, inşaat sürecinin hızlandırılması zorunlu olmuştur. Bu nedenle, Yapay malzemeler üretil meye başlanılmış, emek yoğun teknolojiler yerine, enerji yoğun ileri teknolojiler geliştirilmiştir. Yapı malzemesi seçeneklerinin artması sonucu, belirli amaçlar için özelleştirilmiş malzemeler piyasaya sürülmeye başlanmıştır. Günümüzün ekonomik yapısına bağlı olarak yeni yapı malzemelerinin, doğal taş kullanım alanına girmesinden dolayı, doğal taşın kullanımı sınırlanmıştır. Ancak, küçük ölçekli ve estetik özelliğin ağır bastığı durumlarda, doğal taşa önem verilmiştir. Doğada bol miktarda bulunması, yüksek dayanımı nedeni ile dış mekan kullanımlarında ve geleneksel konut mimarisinde doğal taş önemli bir yere sahiptir. Bazı bölgelerin kültürel kimlikleri üzerin de, yöreye ait doğal taş cinsinin büyük etkisi olmaktadır. Eski uy garlıklarda, kalıcı olması istenen yapılarda doğal taş kullanılmış, büyük uygarlıkların mimarisinin ana çizgilerini uzun zaman doğal taşın özellikleri belirlemiştir. Doğal taşların mimari, dekorasyon ve güzel sanat eseri olarak, birçok yerde kullanılması ve günümüze kadar atmosferin yıpratıcı -iii--IV- koşulları altında etkilenmeden aynı şekilde kalması, sağlamlık ve kalite üstünlüğünü göstermektedir. Doğal taş çevre içindeki elemanlar la uyumlu, kolaylıkla sağlanan sempatik ve sıcak bir yapı malzemesidir. Sahip olduğu bu üstünlüklerle dış mekan planlamasında çok önemli bir yere sahiptir. Ankara Kenti ve yakın çevresinde çeşitli renk ve desenlerde doğal taşlar bulunmaktadır. Tarihi yapılarda ve Cumhuriyetin ilanından sonra inşaa edilen birçok binalarda, heykel ve anıtlarda doğal taş kullanılmıştır. Başkent oluşu ile imar hareketlerinin başlaması,, Ankara Kenti 'nin yapısını hızla değiştirmiştir. Bağımsızlık Savaşı 'nın etkisi ile yapı endüstrisinin gelişmemiş olması, doğal taş kullanımına olanak sağlamıştır. 1940-1950 yılları arasında Taş Dönemi olarak adlandırılan mimari dönemde, doğal taşın kullanımına önem verilmiştir. Ankara Kenti 'nde dış mekan planlamasında doğal taş kullanımına yer verilmiştir. Döşeme, duvar, basamak, havuz, çeşme, heykel ve anıtlarda kullanıma olanak sağlayan doğal taşlar, fonksiyonel ve estetik amaçlara uygun görünüm sağlamaktadırlar. Ankara' daki hava kirliliğinin etkisi nedeni ile doğal taşların amaca uygun olarak kullanılması gereği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Ankara ve yakın çevresinde bulunan doğal taşlar araştırılmış ve dış mekan planlamasında doğru olarak kullanılabilmesi için öneriler getirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Andezit, basamak, çeşme, doğal taşlar, doğal taş ocağı, döşeme, duvar, havuz, heykel ve anıt, mermer, yapı taşı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE USE OF VARIOUS KINDS OF NATURAL STONES IN THE CITY OF ANKARA AND ITS SURROUNDINGS IN THE PLANNING OF LANDSCAPE ARCHITECTURE Pınar (KUTU) ÖZDİKİCİOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor resist. Prof.Dr. H. PERÇİN 1990, Page : 194 Jury : AsistProf. Dr. H. PERÇİN Prof. Dr. M. BASAL Prof. Dr. E. GÜLTEKİN Natural stone is a kind of building material which has been used extensively all over the world before the industrial devolution. From the early centuries of the civilization, the ex tense ond parti cular field of uses has been found. This extense and particular uses come nat only from its durability, but also its suitability to the workmanship of a skillful hand, and aesthetical superiority which becomes obvious with color and texture quality. By the improvement of transportation and communication pos sibilities the kinds of materials variegated, aesthetic senses and comfort expectations of people changed, but since the traditional methods become inadequate, new kinds of materials brought into light teh development of rapid construction methods has become a must to shelter many people due to the rapid urbanization. Therefore, artifi cial material production started and energy condensed high tecnologies developed instead of labour condensed technologies. As a result of the increase in the building material kinds, materials for special purposes developed and started to put on the market. Related to today's economic structure, new building materials entered to the natural stone use area and due to this natural stone usage is res tricted. However, in case of small scaled and aesthetically speciali zed cases, importance of natural stone use is considered. Natural stone has an important place on outer space usage and traditional dwelling architecture, due to its high durability and being in large quantities in nature. Regional natural stones have great influence on the cultural identities of some regions. Natural stone was used on the buildings which were desired to be durable by the early civilizations, and for a long period the characteristics of the natural stone defined the architectural outlines of great civilizations. The extensive use of natural stones in architecture, decora- -v-