Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu solfej-dikte ders programı ve uygulamasının çağdaş öğretim programına uygunluğunun incelenmesi
The Determination of the convenience of the solfege-dictation course program and practice in the Turkish Military Band School to the Contemporary Teaching Program
- Tez No: 121796
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE MERAL TÖREYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
SİLAHLI KUVVETLER MIZIKA ASTSUBAY HAZIRLAMA VE SINIF OKULU SOLFEJ-DİKTE DERS PROGRAMI VE UYGULAMASININ ÇAĞDAŞ ÖĞRETİM PROGRAMINA UYGUNLUĞUNUN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Kaya AYDOĞDU GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2003 ÖZET Araştırmanın temel amacı, Slh. Kuv. Mzk. Astsb. Hzl. ve Snf. Ok. solfej-dikte dersinin, çağdaş öğretim programına uygun olan ve olmayan yönlerinin saptanması ve söz konusu programın uygulamadaki görünümünün aynen ortaya konmasıdır. Araştırmanın örneklemi; Slh. Kuv. Mzk. Astsb. Hzl. ve Snf. Ok.nda görev yapan beşi solfej-dikte, 15'i de diğer mesleki derslere giren 20 öğretmen ile birnci, ikinci ve üçüncü sınıflardan seçilmiş toplam 30 öğrencidir. Örneklem grubu içinde yer alan solfej-dikte öğretmenlerine 47, diğer meslek dersleri öğretmenlerine altı ve öğrencilere 16 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Slh. Kuv. Mzk. Astsb. Hzl. ve Snf. Ok. solfej-dikte dersinin, çağdaş öğretim programına uygun olan ve olmayan yönleri saptanarak, programın uygulamadaki görünümü aynen ortaya çıkarılmıştır. Anahtar Kelimeler : Solfej-Dikte Eğitimi, Slh. Kuv. Mzk. Astsb. Hzl.ve Snf. Ok. Sayfa Adedi : 183 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Ayşe Meral TÖREYİN
Özet (Çeviri)
n THE DETERMINATION OF THE CONVENIENCE OF THE SOLFEGE- DICTATION COURSE PROGRAM AND PRACTICE IN THE TURKISH MHJTARY BAND SCHOOL TO THE CONTEMPORARY TEACHING PROGRAM (Master's thesis) KayaAYDO?DU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATION SCIENCE Ankara 2003 ABSTRACT The main purpose of the research is to find out the convenient and inconvenient sides in contemporary teaching program of the solfege-dictation course in the Military Band School and to show the applied view. The universe of the research mcludes; five teachers of solfege-dictation, 15 teachers who teach the other vocational subjects, total 20 and 30 students chosen among the first, second and third year students. In this universe a questionnaire was applied and teachers of solfege-dictation were asked 47 questions, other vocational subject teachers were asked six questions, the students were asked 16 questions. According to data, the convenient and inconvenient sides in the contemporary teaching program of the solfege-dictation course were found out and the applied view of the so-called program were shown clearly. Key Words : Solfege-Dictation Course, Turkish Military Band School Page Number : 183 Adviser : Doç.Dr. Ayşe Meral TÖREYİN