Üsküdar taşınmaz kültür varlıklarındaki onarımların cami yapılarında saptanması
Determining the restoration of the mosques found in the historical heritage in Üsküdar
  1. Tez No: 121808
  2. Yazar: AHMET HAMDİ BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL CANTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Gerek jeopolitik konumu, gerekse tarihi miras içindeki kültür varlıklarıyla Üsküdar,önemli bir yerleşim yeridir. Dört yüz elli yıldan beri Türk hakimiyetinde olan bu kent, Osmanlı ile birlikte yoğun bir imar ve iskân faaliyetine girmiştir. 15. Yüzyıldan bu yana süregelen imar politikası sonucu, Kuzguncuk ile Harem arası yalı ve saraylarla dolu iken, günümüze bu yapılardan sadece bir kaçı gelebilmiştir. Günümüze gelen taşınmaz kültür varlıklarından, hemen hemen her dönem özgün İşlevini sürdüren camiler ilk sırayı alır. Bu yapıların günümüzde de hizmet veriyor olması ancak, sürekli bakım ve onarımlarla mümkün olmuştur. Türkler, meydana getirdikleri yapıların bakım ve onarımlarının yapılması için, oluşturdukları"Vakıf sistemi, uzun yıllar bu yapıların ayakta kalmalarını sağlamıştır. Günümüzde Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan bu yapıların bakım ve onarımları da yine bu kurum tarafından gerçekleştirilmektedir. Mihrimah Sultan, Valide-i Cedit, Şemsi Ahmet Paşa, Beylerbeyi, Rum Mehmet Paşa, Ayazma, Selimiye Camileri başta olmak üzere Üsküdar camileri, ya deniz kenarında ya da denizi gören ve denizden gelen her türlü soğuk hava olayına açık olması nedeniyle, inşa malzemesi taş olan bu eserler çok kolay etkilenmektedir Üsküdar'da ele aldığımız camilerde yapılan müdahalelerin büyük bir bölümü üst örtü, alçı işleri, kalemisleri ve ahşap elemanlara olmuştur. Bunun yanında, tabii afetlerden zarar gören bir çok yapıda da esaslı bir müdahale söz konusudur. ANAHTAR KELİMELER: Üsküdar, Osmanlı, Cami; Taşınmaz Kültür Varlıkları, Mimari, Onarım; Restorasyon
Özet (Çeviri)
Üsküdar ıs one of the important places of Istanbul with its geopolitical situation and historical heritage. Üsküdar have been under reign of Turks for four hundered and fifty years. Ottomans repaired the city many times. After the fifteenth (15th) century just because of the public works polities we lost many of theeese waterside residence. Nowadays we see just a few of them. One of the most precious witral heritage of the city is the“mosques”. We can use these mosques. But they have been repaired many times, so that we use them even in this century. The system of mosque repair company (vakıf) was established by Turks. This system was protecting these historical buildings and mosques. Mosques and historical buildings was protected and kept by the help of these companies. Today General directory of those building is doing that work. Firstly Mihrimah Sultan, Valide-i Cedit, Şemsi Ahmet Pasha, Beylerbeyi, Rum Mehmet Pasha, Ayazma, Selimiye mosques then Üsküdar mosques was builted to the sea-side or the palaces which takes view towards the water. That's why they're affected easily from the weather conditions. Many of the mosques that we take under our consideration was repaired dome, plaster parts, ornament and wooden parts. Beside this we have old and the historical buildings which are destrayed by the natural disasters. We have to take certain and serious decision about them. KEYWORDS: Üsküdar, Ottoman, Mosque, Architectural, Repairation, Restoration, Historical Heritage.