Kuleli Kışlası ve C Blok 2010 yılı restorasyonu üzerine bir değerlendirme
Kuleli Barracks Block C an evaluation of restoration of the year 2010
- Tez No: 374678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜDE KAPTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Tarihlerinin her döneminde orduya önem vermiş olan Türkler, askeri yapılarını daima geliştirmeye gayret etmiş bir millet olarak bu durumu Osmanlı Devleti döneminde de devam ettirmişlerdir. Gücünü ordusundan alan Osmanlı Devleti 17. yüzyıldan itibaren savaşlardaki yenilgilerin ve ordudaki bozulmanın yoğun yaşandığı bir dönem geçirmeye başlamıştır. Orduda başlayan bu bozulmayı ilk fark eden III. Selim Nizam-ı Cedid adlı ordu kurmuş ve bu yeni ordu için Selimiye Kışlası'nı inşa ettirmiştir. III. Selim'den sonra padişah olan II. Mahmut yetişme dönemlerinde etkisinde kaldığı III. Selim'in yenileşme çabasını sürdürmeye kararlı davranarak“Asakir-i Mansure-i Muhammediye”ordusunu kurmuş ve“Yeniçeri Ocağı”nı kapatmıştır. Kurulan yeni ordu askerleri için yeni yapılar inşa edilmesi gerekmiş, bunun için genelde saray çevresinden uzakta, şehrin havadar yerlerinde, aynı zamanda yeniçerilerin kolay müdahale edemeyeceği, emniyet bakımından güvenli yerler seçilmiştir. Süvari Kışlası olarak inşa edilmiş olan Kuleli Kışlası bu atmosferde inşa edilmiş, defalarca tahrip edilip yakılmış olmasına rağmen, yeniden ve yeniden yaptırılmıştır. Kuleli Kışlası, günümüze en son Sultan Abdülaziz tarafından inşa edilmiş haliyle ulaşmıştır. Öğrenci sayısının artması üzerine II. Abdülhamit tarafından binaya H.1311 (M.1893) yılında yeni bir derslik binası 'C Blok' ilave edilmiştir. Kuleli Kışlası günümüzde Kuleli Askeri Lisesi adı altında Türk Ordusu için personel yetiştirmeye devam eden, askeri anlamda önemini hala koruyan,“okul”haline gelmiş bir“askeri kışla”yapısıdır. Kuleli Kışlası Tarihi Ana Binası taşıyıcı sistemi 1968 yılı onarımında tamamen betonarmeye dönüştürülmüştür. Bu onarımda Tarihi Ana Bina taşıyıcı kagir dış beden duvarları, cephesi ve Şeref Holü içinde kalan iki adet mermer sütun haricinde tüm özgün mimari özeliklerini kaybetmiştir. Buna karşılık C Blok özgün iç mimari özelliklerini koruyarak günümüze ulaşmış bir yapıdır. Tez çalışmasında Kuleli Kışlası ve C Blok'ta 2010 yılında yapılmış olan restorasyon çalışması ele alınmış, söz konusu restorasyon kapsamında yapılan müdahaleler belirlenmiştir. Yapılan müdahalelerin sonuçları, özgün mimari özelliklerini koruyarak günümüze ulaşmış olmasından dolayı C Blok açısından ele alınarak incelenmiştir. C Blokta restitüsyon için kaynak araştırması ile birlikte uygulamalı olarak yerinde araştırmalar yapılmış, korunması gereken iç mimari özellikler ortaya çıkartılmış, belgelenen restitüsyon bulgularının nasıl değerlendirilebileceği konusunda yaklaşımda bulunulmuştur. C Blokta yapılan restorasyonun sonuçları uluslar arası alanda kabul görmüş korumacı yaklaşımlar ışığında değerlendirilmiştir. Tez çalışmasının birinci bölümünde konunun seçilme nedeni, ele alınış biçimi, araştırma yöntemi ve konu kapsamının belirlenmesi aşamalarına nasıl yaklaşıldığı hakkında bilgiler verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde tarihsel süreçte Osmanlı Devleti'nde kışla yapıları ele alınmış ve incelenmiştir. 19. yüzyılda oldukça fazla sayıda inşa edilmiş olan kışla yapılarından biri olan Kuleli Kışlası'nın bu kışlalar içindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Kuleli Kışlası ve C Bloğun içinde bulunduğu bölge olan Üsküdar İlçesi'nin coğrafi konumu, bölgenin tarihsel gelişimi irdelenmiş, Kuleli Kışlası'nın yer seçiminde etkili olan sebeplerle ilgili veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Tarihi Ana Bina ve C Blok ortak coğrafi konumları ve tarihleri dolayısı ile bu bölümde birlikte inceleme konusu olmuşlardır. Ancak Tarihi Ana Bina ve C Bloğun farklı dönemlerde inşa edilmiş olmaları ve her birinin kendi inşa edildikleri dönem mimari ve strüktür özelliklerini yansıtmaları, mimari özellikleri bakımından ayrı ayrı ele alınarak incelenmelerini gerektirmiştir. Dördüncü Bölümde öncelikle 2010 Yılı restorasyonu ile Kuleli Kışlası ve C Bloğa yapılan müdahaleler ele alınmıştır. Yapılan Restorasyonun sonuçları Tarihi Ana Bina ve C Blok açısından farklı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. İnşa edildikleri dönemler kadar korunmuşluk durumları da farklı olan bu iki yapıda restorasyon sonrası oluşan yeni bir“durum”ortaya çıkmıştır. Yeni durumda, konu öznesi olarak, özgün mimari özelliklerini koruyarak günümüze ulaşmış olmasından dolayı C Blok seçilmiştir. C Blok için mevcut durum ve restorasyon sonrası oluşan yeni durum mekan analizleri yapılarak ortaya konulmuş, böylece yapının günümüzdeki durumu belirlenmeye çalışılmıştır. C Blokta en belirgin iç mimari özelliklerinden biri kalemişi süslemelerdir. Yapının inşa edildiği dönemin estetik görgüsünü, kültür ve beğenisini yansıtan kalemişi süslemelerin korunarak gelecek kuşaklara aktarılması diğer özgün mimari özellikleri gibi önemlidir. Bu amaçla yerinde uygulamalı olarak altı ay gibi bir sürede raspa yöntemi kullanılarak ortaya çıkartılmış olan kalemişi süslemeler gelecek restorasyonlara kaynak oluşturmak açısından ayrı bir başlık altında ele alınmıştır. Yapının yapım tekniği ve malzeme özellikleri incelenerek bozulma tespitleri yapılmıştır. Bölümün sonunda elde edilen bilgi ve belgelerin restitüsyonda nasıl kullanılabileceği konusunda bir yaklaşımda bulunulmuştur. Tez çalışmasının beşinci ve son bölümünde Taşınmaz kültür ve Tabiat varlıkları ile ilgili ulusal ve uluslararası alanda kabul görmüş korumacı yaklaşımlar ışığında yapılan restorasyon uygulaması ve bu uygulamanın C Blokta ki yansımaları üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kuleli Askeri Lisesi, Askeri yapılar, Kışla mimarisi, Kışla, Askeri.
Özet (Çeviri)
In every period of the history; the Turks gave importance to the militarys tructures and it has continued during the period of the Ottoman Empire as well. The Ottoman Empire which gets its state power from the army; faced a period of corruption in the army that lead defeats in combats after the 17th century. Selim III, who was the fist to realize corruption in the army, created a new in fan try unit called Nizam-ı Cedit and made built the Selimiye Barracks. Mahmud II, who became Padishah after the Selim III, created a new in fan try unit called 'Asakir-i Mansure-i Muhammediye' and proscribed the Nizam-ı Cedit unit, trying to continue the reforms. For this new army soldiers, Ottomans built barracks, located far from the palace, at the high altitude and more secure side of the city which Janissaries could not attack easily. Kuleli Barracks, which has been designed as Cavalry Barracks at the first place, was reconstructed again and again, although it has been damaged severally many times. Kuleli Barrack reached today as how it was in Sultan Abdülaziz term. After the in crease of cadet population, Abdülhamit made built an additional building called Block C.“Kuleli Barracks”today known as“Military High School”, for the Turkish Army under the name of on going staff training, that stil preserves its importance in military terms,“school”have become a“barracks”is the structure. Kuleli Barrack Historical Main Buildings structural system has been changed to concrete in the renovation took place is 1968. II in that renovation, Historical Main Building lost its original architectural features except masonry outer walls, facade and two marble columns in the hall of honor. Despite that, Block C has reached today by keeping its original architectural features. In this dissertation, restoration in 2010 in Kuleli Barrack and Block C were studied. The result of the restorations were studied by dealing Block C because of its non-altered architectural features. For Block C restoration, research was conducted in the site, protected architectural features was identified and has been made some examinations about evaluation of the data gathered. Restoration in Block C was assessed by the international protection is tap roach. In the first section of the thesis, there is information about how and why this subject was chosen, how it was studied. In these condsection of the thesis, barrack buildings were examined in the Ottoman Empire. In the third section of the thesis, Üsküdar district, where the Kuleli located, is studied with its historical development and geographical position. Historical main building and Block C are studied together in this part because of the geographical position and their common history. But main building and Block C have different architectural features because of their period of construction. Considering this fact, buildings had to be studied separately. In the fourth part, restoration in 2010 and rebuilding of Kuleli Barrack and interventions to the building of Block C were studied. Result of the restorations seems different in main building and Block C. Because of the fact that their building time and preservation situations are different, a new 'subject' has raised to be studied. The main subject is chosen as Block C because of its architectural features. For Block C, current status and new status are studied by making spatial analysis so that we can und first and to days status. One of the most important architectural features in Block C is hand madeen gravings. It represents structuresaes the tics and cultures, as in the ages of its building time. For that reason, the engraving Works are studied under another subject which were blasted in six months of work. Construction techniques and material properties of the structure identified. The documents and information obtained at the end of the section on how to use the approach in restitution has been made. The fifth and final part of the immovable cultural and natural assets are recognized in the relevant national and international arena with the protection is tapp roach that restoration application is made in the light of the thesis and the Block C in the reflection of this practice has been criticized on. Keywords : Kuleli Military High School, military structures, barracks architecture, barracks, Military :