Seramik yüzey kaplamalarında modüler çözümler ve mimaride uygulama alanları
Modular solutions in ceramic surface coatings and their application fields in architecture
  1. Tez No: 121812
  2. Yazar: M. FATİH KARAGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜL ÖZTURANLI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
m ÖZET (SERAMİK YÜZEY KAPLAMALARINDA MODÜLER ÇÖZÜMLER VE MİMARİDE UYGULAMA ALANLARI) Modül, yapı boyutlarını, oranlarını düzenlemek ya da yapı öğelerinin boyutları arasında uyum sağlamak amacıyla seçilen, temelinde geometrik kurgu ve matematiksel çözümün yattığı bir ölçü birimi ve birim elemanıdır, özellikle, seramik yapı ve kaplama malzemeleri, sanat yapıtları ve mobilya tasarımlarında modüler elemanlar kullanılmaktadır. Bu tasarımlarda, modülün kullanılmasındaki amacın temelinde işlevselcilik yatmaktadır. Modül, boşluksuz bitişebilme özelliğine sahiptir ve modüler tasarım ızgarasal planda gerçekleştirilir. Ayrıca yapı elemanlarının, boyutlarının uyuşmasını sağlamak için de kullanılır. Uygulama ve tasarıma getirdiği kolaylıklarla, kavram olarak pek çok alanda kendine yer edinmiştir. Mimari ve sanatta modül kavramının gelişip yaygınlaşmasında önemli etkileri olan, mimar ve kent plancısı Le Corbusier, tasarım ve uygulamada, modül sistemini önermektedir. Modül, gerek geometrik, gerekse sayısal olarak uygulanabilen, üçüncü boyuta geçebilen ve altın oranı kolaylıkla sağlayabilen etkili bir sistemdir. Altın orana sahip bir yapının oranlarında yapılan %3 - 4 değişiklik, estetik değerde çok büyük farklılıklar oluşturmaz. Fakat matematiksel olarak, sistemde yer alan modülün bütünlüğü bozulacağından, modül, özelliğini yitirebilmektedir. Bu doğrultuda, tasarımlarda kullanılmakta olan altın oran, günümüzde yerini modüler tasarıma bırakmıştır. Modüler seramik elemanlar, yapı ve kaplama malzemesi olarak kullanılan, işlevsel ve dekoratif ürünlerdir. İnşaat sektöründe kullanılan tuğlalar, dünyanın pek çok yerinde tüketilen, en bilinen yapı ve kaplama malzemeleridir, önceki dönemlerde, elde üretilen kerpiçler, tuğlalar ve sırlı tuğlalar da, bu örnekler arasında yer almaktadır. Günümüzde modern tekniklerle kaplama malzemesi olarak üretilen, seramik karolar ve tuğlalar da modüler elemanlardır. ANAHTAR KELİMELER: Seramik, Kaplama, Yapı, Modül, Altın Oran, Grid Sistem
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY (MODULAR SOLUTIONS IN CERAMICS SURFACE COATINGS AND THEIR APPLICATION FIELDS IN ARCHITECTURE) Module is a unit of measurement and unit of element. It is used that to arrange the dimension and the proportion of a building and to make a harmony between the components of a structure. In the base of module, it is important that the basic geometrical installation and the mathematical solution. The components of module are used in particularly ceramics construction and coating materials, in work of arts and furniture designs. The main goal of using the module is functionalism in those designs. Modular design may constructed in a linear plane and joint together without space. Module is used to arrange the dimensions of a building components as well. Module is conceptually made a spot in many fields by the easiness into practice and application. Le Corbusier is the most effective figure who developed and widespread the module concept in architecture and art. Corbusier proposed modul system in design and practice. Modul is an effective system which can be used either geometrical and numerical and can be easily obtain golden section in three dimension. To make %3-4 changes in a building's proportions which has golden section, does not make big diferences in aesthetic evaluation. But mathematically, the completeness of the modul will be broken down. The reason for that the modul could be lost its feature. In this direction, Golden section which has been used in designs left its space to the modular design. Modular ceramics components are functional and decorative products which are used as building and coating materials. The Bricks are building and coatings materials which are used in civil engineering and well-known from all over the world. Hand made bricks, and glazed bricks are also take part of among these examples. Nowadays, ceramics tiles and bricks are the modular elements which are produced by the modern technology. KEY WORDS: Ceramic, Coating, Structure, Modul, Golden Section, Grid System