18-49 yaş evli kadınlarda kadercilik eğilimi ve sağlık okuryazarlığının aile planlaması tutumu ile ilişkisi
The relationship between fatalist tendency and health literacy with family planning attitudes among married women among the age of 18-49
  1. Tez No: 894349
  2. Yazar: SÜMEYYE AHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
18-49 YAŞ EVLİ KADINLARDA KADERCİLİK EĞİLİMİ VE SAĞLIK OKURYAZARLIĞININ AİLE PLANLAMASI TUTUMU İLE İLİŞKİSİ Sümeyye AHİ Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Doktora Tezi, Ağustos 2024 Danışman: Prof. Dr. Fevziye ÇETİNKAYA ÖZET Sağlık okuryazarlığı düzeyi ve kadercilik eğilimi bireylerin aile planlaması tutumunu etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı Kırşehir'de yaşayan, aile sağlığı merkezlerine kayıtlı 18-49 yaş arası evli kadınların kadercilik eğilimi ve sağlık okuryazarlığının aile planlaması tutumu ile ilişkisini ortaya koymaktır. Tanımlayıcı tipte olan bu çalışmanın araştırma evrenini Kırşehir il merkezindeki aile hekimliği birimlerine kayıtlı 18-49 yaş grubu kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmada küme örnekleme yöntemi kullanılmış ve toplamda geçerli olan 657 veri çalışma kapsamına alınmıştır. Çalışmada Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği, Aile Planlaması Tutum Ölçeği ve Kadercilik Eğilimi Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizinde; bağımsız gruplarda t testi, ANOVA testi, Ki-kare testi, Pearson Korelasyon Analizi ve yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN FATALISM TENDENCY AND HEALTH LITERACY WITH FAMILY PLANNING ATTITUDE IN MARRIED WOMEN AGED 18-49 YEARS Sümeyye AHİ Erciyes University, Institute of Health Sciences, Department of Public Health PhD Thesis, August 2024 Supervisor: Prof. Dr. Fevziye ÇETİNKAYA ABSTRACT Health literacy level and fatalism tendency affect individuals' family planning attitude. The aim of this study is to reveal the relationship between fatalism tendency and health literacy with family planning attitude of married women aged 18-49 years registered to family health centers in Kırşehir province. The population of this descriptive study consisted of women aged 18-49 years registered to family medicine units in Kırşehir city center. Cluster sampling method was used in the study and 657 valid data were included in the study. Turkey Health Literacy Scale, Family Planning Attitude Scale and Fatalism Tendency Scale were used in the study. In the statistical analysis of the study; independent groups t test, ANOVA test, Chi-square test, Pearson Correlation Analysis and structural equation modeling were used.